Więcej na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Państwowa Straż Pożarna zamieściła na swojej stronie internetowej apel o pomoc w zorganizowaniu transportu dla uchodźców. Prośba kierowana jest do wszystkich firm transportowych i przewoźników. Chodzi o przewożenie osób z przejść granicznych do ich nowych domów w całej Polsce.
Koszty obsługi przez firmy transportowe zostaną pokryte przez Państwową Straż Pożarną
- zapewniają strażacy.
Na stronie internetowej PSP można znaleźć informacje o tym, jak zaangażować się w taką pomoc. Są tam też zamieszczone dane kontaktowe do osób koordynujący wsparcie transportowe w poszczególnych województwach.
Potrzebne są autokary, które umożliwiają przewożenie co najmniej 45 osób. Po stronie firm transportowych leży zapewnienie wyżywienia i zakwaterowania kierowców. Koszty związane z ewentualnym uszkodzeniem pojazdów też poniesie przewoźnik. Państwowa Straż pożarna zapłaci natomiast za przejazdy - na trasach do 100 kilometrów stałą stawkę 800 zł netto, a powyżej tego dystansu 5 złotych za każdy kolejny kilometr.
Zostały też uruchomione telefony kontaktowe dla przewoźników, działające od 8.00 do 20.00. Można je znaleźć na stronach komend PSP. Na postawie zgłoszeń ma powstać baza przewoźników, z których pomocy będzie korzystać Staż Pożarna, żeby dowieźć uchodźców z granicy do miejsc ich stałego pobytu.
Za każdy przewóz PSP będzie płacić przewoźnikom w ciągu 14 dni od prawidłowo wystawionej faktury.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.