Wojna w Ukrainie. Erdogan rozmawiał z Putinem. Wzywa do zawieszenia broni i mediacji

Recep Tayyip Erdogan wezwał do pilnego zawieszenia broni. Prezydent Turcji zrobił to po rozmowach z Władimirem Putinem na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Kancelaria prezydenta Turcji poinformowała o niedzielnej rozmowie telefonicznej Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem miało być zakończenie rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Po tej rozmowie Erdogan wezwał do pilnego zawieszenia broni. 

Zobacz wideo Ukraińskie miasta protestują przeciwko rosyjskiej okupacji

Turcja. Prezydent Erdogan rozmawiał z Putinem. Zaapelował do niego o zawieszenie broni

Prezydent Turcji, po raz kolejny, zaoferował też mediacje między Moskwą i Kijowem. Jak informuje kancelaria Erdogana, polityk wprost zwrócił się do Putina i wezwał go do zaprzestania ataku na Ukrainę i podpisania porozumienia pokojowego. Erdogan miał podkreślać też wagę "korytarzy humanitarnych" i ewakuowania ludności cywilnej z miejsc atakowanych przez rosyjskie wojsko.

Władimir Putin miał powtórzyć dotychczasowe argumenty twierdząc, że Rosja jest rzekomo gotowa na dialog z Ukrainą i Zachodem, zaznaczając, że "specjalna operacja wojskowa" zostanie wstrzymana wtedy, gdy Kijów "spełni żądania Rosji". Prezydent Rosji powtórzył hasła o "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Irpień, ewakuujący się mieszkańcy pod zburzonym przez Rosjan mostem.Irpień. Rosjanie otworzyli ogień podczas ewakuacji. "Zginęły dzieci"

W czasie, gdy pojawił się komunikat kancelarii prezydenta Erdogana, ukraińskie media poinformowały o atakach rosyjskich wojsk na ludność cywilną, której próbowano uniemożliwić ewakuację. Taka sytuacja miała miejsce w Irpieniu, gdzie zginęły trzy osoby, w tym dwójka to dzieci. Niepokojące sygnały docierają także z Mariupolu, gdzie od godziny 12 miały odbywać się ewakuacje cywilów. Niestety Rosjanie, podobnie jak w sobotę, zaczęli ostrzeliwać trasę konwoju humanitarnego, uniemożliwiając ludziom ucieczkę z oblężonego miasta. 

***********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: