Ukraina, Irpień. Rosjanie otworzyli ogień podczas ewakuacji. Radio Swoboda: Zginęły dzieci

Wojna w Ukrainie. W miejscowości Irpień trwała ewakuacja mieszkańców, gdy Rosjanie otworzyli ogień do cywilów. Z ustaleń Radia Swoboda wynika, że w ataku tym zginęły trzy osoby, w tym dzieci.

W mediach społecznościowych udostępniane są też nagrania z momentu ataku wojsk rosyjskich na cywilów, którzy ewakuują się z miasta Irpień w obwodzie kijowskim. Na filmach widać, jak mieszkańcy próbują uciekać przed ogniem, niosąc w rękach walizki

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali mieszkańców Irpienia. Do ataku doszło podczas ewakuacji

O ataku rosyjskich żołnierzy na cywilów w Irpieniu poinformowali dziennikarze Radia Swoboda, którzy powołują się na relacje swojego korespondenta. Jak przekazał reporter, rosyjskie wojsko nagle otworzyło ogień do ludzi, którzy chcieli ewakuować się z miasta. Z jego ustaleń wynika, że zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Wśród ofiar mogą być członkowie jednej rodziny. Jedna osoba jest też ciężko ranna. 

Korespondent Radia Swoboda dodał, że prawdopodobnie ogień odpalony był z moździerzy. Na razie nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tych informacji. 

W sobotę 5 marca z Irpienia zaplanowany był wyjazd pociągów ewakuacyjnych. Rano mer miasta poinformował jednak, że tory zostały zbombardowane przez Rosjan. Ewakuacja została więc przesunięta na niedzielę i odbywała się autobusami.

Do podobnych zajść doszło też w Mariupolu, gdzie w sobotę także nie doszło do ewakuacji mieszkańców. Rosjanie złamali bowiem zawieszenie broni i ponownie zaczęli strzelać do obiektów cywilnych. Mariupol jest bowiem ostatnim miastem, po którego zdobyciu wojska rosyjskie z Krymu i obwodu donieckiego będą mogły się połączyć. Z kolei Irpień blokuje wojskom agresora drogę do Kijowa. Oba miasta były w ostatnich dniach miejscami ciężkich walki i rosyjskich ataków, które prowadzone są na nie mimo tego, że w okolicach tych miejscowości nie znajdują się żadne obiekty wojskowe. 

Szpital w Mariupolu. Lekarze operują rannychWojna w Ukrainie. Mariupol - 400 tys. mieszkańców "w rosyjskiej niewoli"

*************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: