Wojna w Ukrainie. Nowy termin ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola i tymczasowe zawieszenie broni

Władzie miasta przekazały, że o godzinie 12 czasu lokalnego rozpocznie się ewakuacja mieszkańców Mariupola. Wcześniejszy wyjazd cywilów został uniemożliwiony przez rosyjskie bombardowania i ostrzały, które były kontynuowane mimo zawieszenia broni.

Rada Miejska ukraińskiego Mariupola ogłosiła nowy termin ewakuacji z miasta. Ewakuacja rozpocznie się w niedzielę 6 marca o godzinie 12 czasu lokalnego (czyli o 11 czasu polskiego). Zawieszenie broni, według zapewnień rosyjskich wojsk, ma trwać od godziny 10 do 21.

Zobacz wideo Uchodźcy ewakuowani z Charkowa dotarli do Polski

Wojna w Ukrainie. Władze Mariupola podały godzinę i trasę niedzielnej ewakuacji mieszkańców

Jak podaje "Ukraińska Prawda", trasa ewakuacji cywilów została nieznacznie zmieniona w porównaniu do tej, która miała być realizowana w sobotę. Wczoraj bowiem rosyjskie wojska, mimo deklaracji, prowadziły ostrzał nie tylko miasta, ale też drogi ewakuacyjnej, przez co władze musiały zawiesić pomoc dla ludności. 

Zgodnie z komunikatem władz, trasa wyjazdu prowadzona jest od Mariupola przez miejscowości Portovske, Manhusz, Roziwka, Bilmak (Kamjanka), Połohy, Orekhow do Zaporoża. Z miasta można wyjechać zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem prywatnym. Ewakuowanym zabrania się zbaczania z trasy. Więcej informacji na temat ciężkiej sytuacji w Mariupolu w tekście poniżej. 

Szpital w Mariupolu. Lekarze operują rannychWojna w Ukrainie. Mariupol - 400 tys. mieszkańców "w rosyjskiej niewoli"

*************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: