Fala protestów przeciwko wojnie w Ukrainie na całym świecie. "Putin jest diabłem i sieje śmierć" [ZDJĘCIA]

Od początku inwazji Rosji na Ukrainie na całym świecie organizowane są pokojowe protesty przeciwko wojnie. W sobotę demonstracje zorganizowano m.in. w Ukrainie, Włoszech, Finlandii, Francji, Grecji, Malezji czy Stanach Zjednoczonych.

Spontaniczne akty protestu przeciw rosyjskiej agresji odbywają się w Ukrainie m.in. w Chersoniu, Berdiańsku i Melitolpolu. W centrum Chersonia zebrało się w sobotę kilka tysięcy mieszkańców, którzy z ukraińskimi flagami protestowali przeciw obecności w ich mieście rosyjskich okupantów.

Zobacz wideo Ukraińskie miasta protestują przeciwko rosyjskiej okupacji

Rosjanie, aby rozpędzić demonstrację, otworzyli ogień, prawdopodobnie w powietrze. Demonstranci umieszczają w internecie nagrania ze zdarzenia.

Protesty przeciwko wojnie Ukrainie [Włochy, Francja, Izrael, Turcja, Stany Zjednoczone]

W Rzymie odbyła się wielotysięczna demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wszystkim wojnom. Wznoszono hasła przeciw prezydentowi Rosji, ale także przeciw Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Demonstranci przeszli z Piazza della Repubblica na Piazza San Giovanni, gdzie tradycyjnie odbywają się wiece włoskiej lewicy. Według wstępnych szacunków w demonstracji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wiele spoza Rzymu.

Warszawski protest po ataku Rosji na UkrainęAtak Rosji na Ukrainę. Protesty w całej Polsce [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

- Jesteśmy tu razem dla pokoju. Przeciwko wszystkim wojnom i agresorom. A więc przeciw Putinowi, którego uważamy za przestępcę i przeciwko NATO, które uważamy za organizację przestępczą. Jesteśmy po stronie ofiar - ludzi - tłumaczył jeden z demonstrantów. Protestowano także przeciw włoskiemu rządowi, który postanowił wysłać armii ukraińskiej sprzęt wojskowy. Wiele organizacji z powodu tak określonych celów protestu zbojkotowało demonstrację.

We Francji protestujący zgromadzili się na Placu Republiki w Paryżu. Kilka tysięcy osób pojawiło się z flagami Ukrainy oraz transparentami, by wyrazić solidarność z zaatakowanym krajem i zaprotestować przeciw rosyjskiej inwazji. Na demonstracji pojawiła się także prezydentka Paryża Anne Hidalgo. "Musimy pokazać Władimirowi Putinowi, że jest odizolowany" - przekazał cytowana przez agencję Reuters. "Putin jest diabłem i sieje śmierć" - głosił jeden z transparentów uchwyconych w obiektywie fotoreportera AP. 

Protesty odbyły się także w Hamburgu, Lizbonie, Helsinkach, Londynie, Zurychu, Tokio i Tel Awiwie, Kuala Lumpur, Ankarze, Atenach,  czy Atlancie. 

LOUIS VUITTON SKLEP - zdjęcie ilustracyjneWojna w Ukrainie. Te marki wycofały się z Rosji [Zara, Louis Vuitton]

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

 ******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: