Wojna w Ukrainie. Premier Izraela spotkał się z Władimirem Putinem. Rozmawiali trzy godziny

Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał na Kremlu z Władimirem Putinem. Było to drugie spotkanie prezydenta Rosji z zagranicznym przywódcą od czasu, gdy rosyjskie siły najechały na Ukrainę 24 lutego. Szczegółów rozmowy nie podano.

Jak informuje agencja Reutera, Naftali Bennett dotąd nie dołączył do innych zagranicznych przywódców i nie potępił rosyjskiej ofensywy. Podkreślił przy tym silne związki Izraela z Moskwą, jak i z Kijowem.

Zobacz wideo Ukraińskie miasta protestują przeciwko rosyjskiej okupacji

Premier Izraela spotkał się z Władimirem Putinem

Ukraina wcześniej zwróciła się do Bennetta o mediację. W oświadczeniu kancelarii premiera Bennetta czytamy, że rozmowa na Kremlu trwała trzy godziny. Podkreślono, że Naftali Bennett jest religijnym Żydem, który nie prowadzi oficjalnej działalności w sobotę, czyli w żydowski szabat - z wyjątkiem nadzwyczajnych okoliczności.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Spotkanie z premierem Izraela była drugim spotkaniem Władimira Putina z zagranicznym przywódcą od 24 lutego, ale pierwszym poświęconym wojnie na Ukrainie. W dniu rozpoczęcia inwazji Putin przyjął na Kremlu premiera Pakistanu Imrana Khana. Wizyta była jednak od dawna planowana.

Warszawski protest po ataku Rosji na UkrainęAtak Rosji na Ukrainę. Protesty w całej Polsce [ZDJĘCIA]

Wołodymyr Zełenski do społeczności żydowskiej: Z milczenia rodzi się nazizm

"Nie można dziś pozostawać neutralnym" - podkreślił Wołodymyr Zełenski, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji. Prezydent Ukrainy zaapelował do społeczności żydowskiej, zwrócił uwagę na to, że Rosja bombarduje obiekty istotne dla historii tego narodu. Przypomniał, że Rosja pierwszego dnia wojny brutalnie zbombardowała Humań - miejsce pielgrzymek setek tysięcy religijnych żydów z całego świata, a 1 marca ostrzelała okolice kompleksu memorialnego w kijowskim Babim Jarze, gdzie Niemcy podczas wojny zamordowali 100 tysięcy Żydów. Jak podkreślił, zwraca się do wszystkich Żydów, bo obecnie bardzo ważne jest, aby miliony Żydów na całym świecie, nie milczały, bo "z milczenia rodzi się nazizm". "Dlatego krzyczcie o zabójstwach cywilów, o zabójstwach Ukraińców" - apelował ukraiński prezydent.

Rosyjski samolot u wybrzeży USATajemniczy samolot u wybrzeży USA. Politico: Przyleciał po szpiegów

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

 ***** 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: