Putin o sankcjach: Są podobne do wypowiedzenia wojny. Dzięki Bogu jeszcze do tego nie doszło

Władimir Putin porównał wprowadzane przez społeczność międzynarodową sankcje do "wypowiedzenia wojny" przeciwko Rosji. Rosyjski prezydent ostrzegł także, że wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą przez państwa NATO może być traktowane jako udział w konflikcie zbrojnym.

Władimir Putin spotkał się w sobotę z członkiniami załóg samolotów rosyjskich linii lotniczych. Polityk był pytany o cele wojny w Ukrainie, a także o możliwość wprowadzenie stanu wojennego w Rosji.

- Bardzo wiele z tego, co się dzieje, z tego, co teraz widzimy i przed czym stoimy, jest z pewnością sposobem na walkę z Rosją, nawiasem mówiąc, te sankcje, które są wprowadzane, są podobne do wypowiedzenia wojny - stwierdził Władimir Putin, cytowany przez agencję Interfax.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Dzięki Bogu, jeszcze do tego nie doszło, ale myślę, że nasi tak zwani partnerzy nadal rozumieją, z czym to się wiąże i czym to dla wszystkich grozi - dodał.

Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Jeśli Rosja przegra tę wojnę, to nie zostanie pokonana jako państwo

Putin o strefie zakazu lotów: To byłby udział w konflikcie zbrojnym

Polityk odniósł się także do apeli m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który domagał się, by NATO ustanowiło nad jego krajem strefę zakazu lotów. Chodziło o to, by uniemożliwić Rosjanom bombardowanie ukraińskich miast z powietrza.

NATO nie chce się na to zgodzić, bo w praktyce mogłoby to oznaczać np., że państwa sojusznicze musiałyby strzelać do rosyjskich maszyn naruszających ukraińską przestrzeń powietrzną. A NATO, jak podkreślał wielokrotnie sekretarz generalny Jens Stoltenberg, nie chce rozprzestrzenienia wojny na inne kraje.

- Słyszymy, że konieczne jest utworzenie strefy zakazu lotów nad terytorium Ukrainy. Nie można tego zrobić na terytorium samej Ukrainy, jest to możliwe tylko z terytorium niektórych sąsiednich państw. Ale każdy ruch w tym kierunku będzie przez nas traktowany jako udział w konflikcie zbrojnym tego kraju, na którego terytorium powstaną zagrożenia dla naszych żołnierzy - powiedział Władimir Putin.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: