"We wschodniej Ukrainie prowadzimy centra pomocy psychospołecznej, z których korzystają głównie osoby starsze, samotne, z niepełnosprawnościami" - mówi Helena Krajewska z PAH. "Z powodów bezpieczeństwa centra są teraz zamknięte, jednak pracownice i pracownicy socjalni dalej wspierają najbardziej narażone osoby starsze, gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to możliwe. Przynoszą wodę i produkty pierwszej potrzeby, pytają, czego im potrzeba. Dodatkowo psychologowie kontaktują się przez telefon z osobami starszymi, aby pomóc im lepiej radzić sobie z obecną sytuacją".
W Donbasie wojna trwa od 2014 roku. Według informacji ze strony Federacji Rosyjskiej walka odbywa się między "prorosyjskimi separatystami" a siłami Ukrainy. W rzeczywistości "separatyści" mają silne wsparcie militarne wojsk rosyjskich.
Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie rozpoczęła się mobilizacja do służby wojskowej w Donbasie, przeprowadzana przez Rosję. Jak informuje dowódca ukraińskich sił zbrojnych, Wałerij Załużny, osoby, które trafiają do wojska, są później wywożone na tereny walk.
"Do tej pory część naszych rodaków jest przerzucana przez terytorium obwodu rostowskiego, terytorium krasnodarskiego i tymczasowo okupowanego Krymu w celu przeprowadzenia ofensywnej operacji morskiej mającej na celu zdobycie Odessy" - pisze Załużny.
"Resztę wywieziono do Biełgorodu [w Rosji, 40 km od granicy z Ukrainą - red.], aby w pierwszym rzucie użyć w ataku na Kijów, jako 'mięso armatnie'. To zbrodnia wojenna i rażące naruszenie Konwencji o ochronie osób cywilnych w czasie wojny" - dodał.
W czwartek po południu gazeta.ru poinformowała, że w Rosji Duma Państwowa przedstawiła projekt ustawy o poborze do służby Donbasie uczestników manifestacji, którzy protestują przeciw wojnie w Ukrainie.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.
Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.