Ukraina. Sztab generalny o 9. dniu wojny: Wysiłki okupantów skupiły się na otoczeniu Kijowa i Charkowa

Sztab Generalny Ukrainy podsumował dziewiąty dzień zmagań z rosyjskimi siłami. "Główne wysiłki okupantów skupiły się na otoczeniu miast Kijowa i Charkowa. Ponadto wróg zamierza wejść na granice administracyjne w regionach Ługańska i Doniecka i dalej stworzyć korytarz lądowy z okupowanym Krymem" - czytamy w komunikacie.
Zobacz wideo Rosyjski konwój pod Kijowem [Źródło: Maxar]

Sztab Generalny Ukrainy przedstawił podsumowanie dziewiątego dnia inwazji rosyjskiej. Informacje pochodzą z 4 marca z godziny 24:00. "Zakończył się dziewiąty wiek bohaterskiej konfrontacji narodu ukraińskiego przeciwko rosyjskiej inwazji wojskowej. Wróg kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie wspieraną przez lotnictwo i używa wysokiej precyzyjnej broni" - czytamy.

Ukraina. Dziewiąty dzień wojny z Rosją: Główne siły okupantów skupiły się na otoczeniu Kijowa i Charkowa

"Główne wysiłki okupantów skupiły się na otoczeniu miast Kijowa i Charkowa. Ponadto wróg zamierza wejść na granice administracyjne w regionach Ługańska i Doniecka i dalej stworzyć korytarz lądowy z okupowanym Krymem" - czytamy. 

Jak podaje sztab generalny, Rosjanie rozpoczęli pracę nad blokowaniem dróg w rejonie Borodzianki. Jednostki okupanta zostały zatrzymane w pobliżu miejscowości Szybene oraz Katiużanka. "W rejonie Dymeru okupant nadal tworzy obszar obronny. W kierunku Donieckim wróg aktywnie korzysta z zasobu mobilizacyjnego [...] w ramach zaawansowanych jednostek Sił Zbrojnych RF, które działają w kierunkach Charkowa i Mariupolu" - czytamy. Rosjanie próbują także kontynuować ofensywę w kierunku Zaporoża i ominąć Charków, by przesunąć się na południowy zachód. Siły zbrojne Białorusi nadal znajdują się na granicy z Ukrainą.

Więcej aktualnych wiadomości z Ukrainy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Sztab: Ostatniej doby zestrzeliliśmy trzy rosyjskie samoloty szturmowe i trzy śmigłowce

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjska armia, prowadząca naloty na ukraińskie miasta, straciła w ciągu ostatniej doby trzy samoloty szturmowe Su-25. Dwa z nich zestrzelono w okolicy Czernihowa, a trzeci pod Wołnowachą w obwodzie donieckim.

Siły ukraińskie strąciły ponadto trzy śmigłowce. Od początku rosyjskiej agresji ukraińska obrona powietrzna zniszczyła co najmniej 39 rosyjskich samolotów i 40 śmigłowców. Ukraińskie źródła wojskowe podają, że przed rozpoczęciem inwazji grupa lotnicza armii rosyjskiej skoncentrowała wokół granic Ukrainy około 700 samolotów i ponad 250 helikopterów bojowych.

 ***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: