Wołodymyr Zełenski: Wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę. Pragniemy tego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski milczał, żeby oddać hołd poległym, ale nawoływał też narody Europy, żeby zabierały głos w obronie Ukrainy. - Wspierajcie naszą wolność, bo to będzie wygrana nie tylko z rosyjskimi wojskami, ale zwycięstwo światła nad ciemnością - apelował.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski piątkowe wystąpienie zaczął od trzech minut ciszy. Pierwszą oddał hołd żołnierzom, funkcjonariuszom służb specjalnych, policjantom, zwiadowcom i mundurowym poległym w walce. Drugą poświęcił zabitym cywilom. Trzecia miała zwrócić uwagę Zachodu na sytuację Ukrainy. - Narody Europy, nie milczcie! - nawoływał.

Zobacz wideo Podczas ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Zełenski apelował do Europejczyków. "Nie pozwólcie na śmierć Europy"

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Serce Ukrainy jest naszą motywacją

Po trzech symbolicznych minutach ciszy Zełenski zaapelował o wsparcie ze strony Zachodu. Podkreślał, że odpierający ataki wojsk Putina Ukraińcy potrzebują gestów solidarności.

Wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę. Pragniemy tego. Wspierajcie naszą wolność, bo to będzie wygrana nie tylko z rosyjskimi wojskami, ale zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem, zwycięstwo wolności nad tym, co się dzieje w naszym kraju - nawoływał Wołodymyr Zełenski.

We wzruszających słowach mówił też o tym, co daje mu siły do stawiania oporu Rosji.

Lekarze, dzieci, które ratują nas uśmiechem i łzami. Serce Ukrainy jest naszą motywacją. Chronimy nasze domy, nasz kraj przed wojną, agresją ze strony Rosji.

Przywódca Ukraińców wierzy w zwycięstwo nad siłami Władimira Putina.

Znam nasz naród. Gdy zwyciężymy, będzie to wielkie zwycięstwo demokracji i wolności. Wówczas minuty ciszy będą zamienione na lata rozbudowy. Europo, bądź tak bohaterska, jak naród Ukrainy – stwierdził Zełenski.

ONZ podaje, że od momentu ataku Rosji na Ukrainę zginęło już 331 cywili. Władze Ukrainy podają, że według ich informacji życie straciło już ponad 2 tys. zwykłych obywateli. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: