Wojna w Ukrainie. Rosyjski myśliwiec zestrzelony nad ukraińskim kurortem

Wojna w Ukrainie trwa dziewiątą dobę. Jak poinformowała w piątek Marynarka Wojenna Ukrainy, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot. Wcześniej atakował on jeden z obiektów infrastruktury wojskowej na terenie Ukrainy.

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego. Ukraińcy bohatersko bronią swojego kraju już dziewiątą dobę. W ciągu ostatniej doby doszło m.in. do ataku na elektrownię atomową w Zaporożu. Po ostrzale wybuchł pożar, jednak ogień nie przedostał się do budynku elektrowni. Eksperci podkreślają, że nie ma zagrożenia podwyższonym promieniowaniem ani wybuchem elektrowni. Więcej na temat wydarzeń ostatniej nocy znajdziesz w naszym podsumowaniu.

Zobacz wideo Cerekiew karmi ochotników z obrony terytorialnej w okolicy Kijowa. Z pieśnią na ustach

Wojna w Ukrainie. Rosyjski samolot zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą

W piątek Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w mediach społecznościowych, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjskiego myśliwca, który atakował jeden z obiektów infrastruktury wojskowej. Samolot został strącony nad Zatoką - to miejscowość kurortowa w obwodzie odeskim w południowej części Ukrainy. 

Pilotowi udało się ewakuować. Jest on poszukiwany. 

Już w czwartek pojawiły się informacje dotyczące wojsk desantowych, które mają być zgromadzone w pobliżu Odessy. Mogą one szykować się do ataku od strony morza. "Na wodach Morza Czarnego odbywa się ruch oddziału desantowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, składającego się z czterech dużych okrętów desantowych i trzech kutrów rakietowych, zmierzających w kierunku Odessy" - ostrzegało ukraińskie ministerstwo obrony narodowej. 

Mieszkańcy miasta od kilku dni przygotowują się na ewentualne uderzenie rosyjskich wojsk. Niektórzy ukraińscy sklepikarze mieszkający w Odessie porzucają swoje stoiska, natomiast towar oferują potrzebującym. O jednej z takich sytuacji pisaliśmy w tekście poniżej:

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: