Zaporoska Elektrownia Atomowa przejęta przez rosyjskie wojsko. "Personel kontroluje stan bloków energetycznych"

Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową w południowo-wschodniej Ukrainie. Jak przekazał ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowych, załoga elektrowni jest na miejscu i zapewnia pracę bloków energetycznych, dbając o bezpieczeństwo i zgodność z wymogami technicznymi.

W piątek Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły wojskowe Federacji Rosyjskiej.

Zobacz wideo Główna ulica w Borodziance - nagranie drona z 3 marca. Ukraińskie miasto jest zrujnowane

Ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowych zapewnia, że "personel operacyjny kontroluje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę w zgodzie z wymogami technicznymi i gwarancjami bezpieczeństwa". 

Elektrownia AtomowaElektrownia atomowa w Ukrainie. PAA: Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zajęli elektrownię atomową

Zaporoska Elektrownia Atomowa w południowo-wschodniej Ukrainie to największy tego typu obiekt w Europie. Składa się z sześciu bloków jądrowych - każdy o mocy 950 MW.

W nocy z czwartku na piątek na terenie obiektu wybuchł pożar. Jak informował wcześniej mer Energodaru, ogień wywołał rosyjski ostrzał artyleryjski. W akcji gaśniczej brało udział 40 ukraińskich strażaków i 10 wozów, pożar został ugaszony wcześnie rano. Nie było ani ofiar, ani zniszczeń zagrażających blokom energetycznym. Przedsiębiorstwo zarządzające czterema ukraińskimi elektrowniami jądrowymi dodało, że na terenie obiektu nie ma dalszych walk, a Elektrownia Zaporoże działa normalnie.

Elektrownie atomowe w UkrainieElektrownie atomowe w Ukrainie MK

Wołodymyr ZełenskiOstrzał elektrowni. Zełenski: Apeluję do tych, którzy znają słowo "Czarnobyl"

Elektrowania atomowa. Poziom promieniowania w normie

Eksperci i nadzorcy spoza Ukrainy uspokajają, że nie ma ryzyka skażenia. Amerykańska sekretarz do spraw Energii Jennifer Granholm poinformowała, że poziom promieniowania w elektrowni jest w normie. Podobny komunikat opublikowała polska Państwowa Agencja Atomistyki, zapewniając, że sytuacja radiacyjna w naszym kraju się nie zmieniła - także jest w normie. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: