Wojna w Ukraina. Rosyjski jeniec dostał od Ukraińców jedzenie i picie. Potem zaczął płakać [WIDEO]

Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że w stosunku do jeńców przestrzegają konwencji genewskiej, która kilkukrotnie została złamana przez Rosjan, którzy atakują rakietami szpitale i cywilów. Mimo wojny ukraińskie kobiety z szacunkiem podeszły do rosyjskiego jeńca. Żołnierz dostał jedzenie, herbatę i mógł porozmawiać ze swoją matką.

Nagranie z tej sytuacji obiegło już media społecznościowe. Użytkownicy zwracają uwagę na szacunek, z jakim rosyjski jeniec został potraktowany przez mieszkanki jednego z ukraińskich miast.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwują budynki mieszkalne

Wojna w Ukrainie. Rosyjski jeniec dostał jedzenie i picie od Ukraińców

Na nagraniu widać młodego rosyjskiego żołnierza, który znalazł się w rękach Ukraińców. Przestraszony mężczyzna najwyraźniej nie spodziewał się reakcji, jaka go spotka wśród cywilów. Żołnierz dostał bowiem od miejscowych kobiet jedzenie. Poczęstowano go także ciepłą herbatą. Następnie pozwolono mężczyźnie porozmawiać przez telefon ze swoją matką.

Gdy Rosjanin połączył się ze swoją rodziną, wówczas zaczął płakać. Powiedział swojej mamie, że ją kocha. Obecna obok kobieta poklepała go po ramieniu i powiedziała, żeby się uspokoił. Z drugiej strony jeden z mężczyzn zaczął nagrywać jeńca telefonem. - Nie tak blisko - powiedziała jedna z kobiet, gdy przysunięto aparat do twarzy rosyjskiego żołnierza.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Zniszczenia w dzielnicy mieszkalnej Borodyanka na obrzeżach Kijowa "Taka jest armia Rosji". Żołnierze nie mają jedzenia, śpią na ziemi [WIDEO]

- Część z wziętych do niewoli żołnierzy rosyjskich ma dopiero 19 lat, niektórzy z nich w ogóle nie przeszli szkolenia, byli źle wyposażeni. Jeńcy mają dostęp do jedzenia i picia, są traktowani zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym - powiedział na jednej z konferencji prasowych attache wojskowy przy Ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, gen. Borys Kremenecki.

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: