Wojna w Ukrainie. Negocjacje rosyjsko-ukraińskie zostały przerwane. Jest pierwsza decyzja

W czwartek przy granicy z Białorusią odbyły się ukraińsko-rosyjskie negocjacje. Koło godziny 19 rozmowy dwóch stron zostały przerwane. Planowane jest już kolejne, trzecie spotkanie.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że podczas czwartkowego (3 marca) spotkania zapadły pierwsze decyzje. Jak zaznacza ukraińska strona, nie osiągnięto jeszcze porozumień, które mogłyby doprowadzić do końca wojny w Ukrainie

Zobacz wideo "Proszę, nie zapominajcie o nas". Dramatyczny apel Ukrainki z Czernichowa

Zakończyły się negocjacje Ukrainy i Białorusi. Potrzebne będzie kolejne spotkanie

"Zakończyła się druga tura negocjacji. Niestety, nie osiągnięto jeszcze rezultatów, których Ukraina by potrzebowała. Jest porozumienie wyłącznie w kwestii organizacji korytarzy humanitarnych" - napisał Mychajło Podolak w mediach społecznościowych.

"Jest wstępne porozumienie w sprawie stworzenia korytarzy humanitarnych i dostaw pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej. Możliwe tymczasowe zawieszenie broni na czas ewakuacji (z zaznaczeniem, że tylko możliwe). Będzie kolejna runda rozmów" - tłumaczył wypowiedź Podolaka analityk PISM Daniel Szeligowski. 

Strona ukraińska, przystępując do czwartkowych rozmów, wystąpiła z trzema postulatami: natychmiastowych zawieszeniem broni, rozejmem i utworzeniem korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek i miast. Jak dodaje Reuters, planowane jest już trzecie spotkanie obu stron. 

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: