USA. Donald Trump będzie miał kłopoty. "Są dowody, że mógł być zaangażowany w spisek kryminalny"

Komisja Kongresu USA, która zajmuje się badaniem ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, twierdzi, że istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że Donald Trump mógł być zaangażowany w spisek kryminalny. Przestępczych działań miał się dopuścić w styczniu zeszłego roku, gdy pomimo wyników demokratycznych wyborów, próbował pozostać na stanowisku prezydenta USA.

"Dowody i informacje dostępne dla Komitetu potwierdzają w dobrej wierze przekonanie, że pan Donald Trump i inni mogli być zaangażowani w czyny przestępcze i/lub oszukańcze" - możemy przeczytać we wniosku sądowym cytowanym przez Agencję Reutera.

Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu

Donald Trump dopuścił się oszustwa? Komisja Kongresu jest przekonana o złamaniu prawa

Komisja Kongresu poinformowała, że jest przekonana o złamaniu prawa przez Donalda Trumpa. Były prezydent USA, walcząc o pozostanie na stanowisku, miał utrudniać prowadzenie procesu wyborczego oraz działał w kierunku złamania przepisów wyborczych, chcąc obalić wyniki głosowania.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Komisja ujawniła niewielką ilość nowych dowodów, jednak sędzia ma zapoznać się z nimi "za zamkniętymi drzwiami". Poinformowano wyłącznie, że w tej sprawie przesłuchano ponad 500 osób - informuje Reuters.

Przeczytaj więcej informacji z USA na stronie głównej Gazeta.pl.

"Zgromadzone przez nas informacje sugerują, że maile dr. Eastmana mogły pomóc Donaldowi Trumpowi w realizacji korupcyjnego planu utrudnienia przeliczenia głosów przez Kolegium Elektorskie oraz spisku, którego celem było wstrzymanie przekazania władzy" - czytamy w oświadczeniu Bennie Thompson oraz Liz Cheney szefa i wiceszefowej specjalnej komisji Kongresu.

Wciąż jednak oficjalnie nie zawnioskowano o oskarżenie Donalda Trumpa.

USA. Setki osób rannych po szturmie na Kapitol

Szturm grupy zwolenników odchodzącego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa zakłócił 6 stycznia 2021 roku wspólną sesję amerykańskiego Kongresu w Kapitolu. Uczestnicy chcieli uniemożliwić certyfikowanie zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Donald Trump Trump planował konferencję w rocznicę szturmu na Kapitol. Zmienił zdanie

Wydarzenia zakończyły się tragicznie. Na miejscu zginęły cztery osoby. Dzień później zmarł jeden z policjantów. Setki osób zostało rannych.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: