Wojna w Ukrainie. Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę wroga. Rosyjski dowódca uciekł, zostawił sześć czołgów

Wojna w Ukrainie trwa. W środę pod Charkowem Armia Ukraińska rozbiła 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych, czyli elitarną jednostkę Armii Rosyjskiej - poinformował Ołeksij Arestowycz z biura prezydenta Ukrainy. Ukraińcy mieli zdobyć sześć nowych rosyjskich czołgów T-80BVM.

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego. Ukraińskie miasta są atakowane przez rosyjskie wojska już ósmą dobę. Choć do tej pory żołnierzom nie udało się przejąć żadnego większego miasta, w czwartek nad ranem, ukraińskie władze poinformowały, że zajęty został Chersoń. Zajęcie miasta daje Rosjanom kontrolę nad przeprawą na zachodnią stronę Dniepru oraz ujściem rzeki do Morza Czarnego.

Zobacz wideo Duda: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

Wojna w Ukraine. Elitarna rosyjska jednostka rozbita. Ukraińcy przejęli sześć nowoczesnych czołgów T-80BVM

"Niszczymy wroga, działa lotnictwo i artyleria. Wczoraj [we wtorek - red.] był dzień nalotów pod Kijowem, pod Mikołajowem i w innych miastach. Nasze jednostki pod Charkowem rozpoczęły nawet kontrataki i pokonały 200. brygadę wroga, jedną z najlepszych i najbardziej elitarnych jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - poinformował w środę doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowicz cytowany przez agencję Reutera.

W środę w bitwie pod Charkowem Ukraińcy odbili z rąk wroga sześć nowych rosyjskich czołgów T-80BVM z elitarnej 200. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Czołgi są nowe i w pełni sprawne. Ukraińcy przejęli je również z zapasem amunicji. Z doniesień wynika, że pojazdy miały zostać porzucone przez rosyjskich żołnierzy. 

Wojna w Ukrainie. Dowódca rosyjskich sił zbrojnych uciekł z pola walki

Jak poinformował Jurij Butusow - dziennikarz ukraińskiego portalu censor.net, 200. Samodzielną Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych dowodził pułkownik Denis Kuryło, który uciekł z pola walki "w sposób haniebny".

Ukraiński portal censor.net podaje, że w starciu z Rosjanami uczestniczył tylko jeden batalion zmechanizowany Ukraińców uzbrojony w jedną wyrzutnię Javelin.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: