Rosja. Pięcioro dzieci zatrzymanych podczas antywojennej demonstracji. "Putin jest na wojnie z dziećmi"

Pięcioro dzieci między 7. a 11. rokiem życia spędziło noc w areszcie w związku z udziałem w antywojennej demonstracji. "Putin jest na wojnie z dziećmi" - komentuje szef MSZ Ukrainy. Tymczasem zdaniem doradcy Wołodymyra Zełenskiego już w piątek w Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny.
Zobacz wideo Rosjanie „nieszczęśliwi" z powodu spadku wartości rubla. Społeczeństwo odczuje sankcje?

Białoruska dziennikarka opublikowała w swoich mediach społecznościowych zdjęcia dzieci zatrzymanych podczas antywojennej demonstracji, która odbyła się w Moskwie 1 marca. Pięcioro dzieci, które zostały umieszczone w areszcie, miało od 7 do 11 lat.

Rosja. Pięcioro dzieci zostało umieszczonych w areszcie za udział w proteście przeciw wojnie

"W Moskwie za protest przeciwko wojnie zatrzymano pięcioro dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Przyjechały do ambasady ukraińskiej z rodzicami. Po przybyciu prawnika zostały zwolnione z aresztu" - napisała na Twitterze dziennikarka z Mińska Hanna Liubakova, publikując zdjęcia z aresztu.

Później fotografie udostępnił także szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pisząc: "Putin jest na wojnie z dziećmi. W Ukrainie, gdzie jego pociski trafiły w przedszkola i sierocińce, a także w Rosji. Siedmioletni Dawid i Sofia, dziewięcioletni Matvey, 11-letnie Gosha i Liza spędzili tę noc za kratkami w Moskwie z plakatami: 'NO TO WAR'. Tak się boi ten mężczyzna".

Więcej wiadomości na temat aktualnej sytuacji na świecie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjski żołnierz schwytany w UkrainieBunt rosyjskich oddziałów. Żołnierze odmawiają bombardowania cywilów

Stan wojenny w Rosji? Doradca prezydenta Ukrainy: W piątek zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie parlamentu

Zdaniem Michaiła Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy, w piątek 4 marca może zostać wprowadzony w Rosji stan wojenny. W ten sposób w kraju zakazane zostałyby wszelkie protesty, ale także doszłoby do zerwania łączności ze światem zewnętrznym.

"4 marca obie izby rosyjskiego parlamentu zwołają nadzwyczajne posiedzenie. Jak rozumiem, prewencyjne wprowadzenie stanu wojennego w Rosji jest na porządku dziennym" - napisał na Twitterze Podolak, dodając: "Z całkowitym zakazem wszelkich wieców, odłączeniem od świata zewnętrznego, masowymi ograniczeniami żywnościowymi i finansowymi. Ewakuacja tych, których na to stać, zaczyna się teraz w całym kraju...".

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: