Ukraińska ambasada w Rosji zamknięta, łzy wzruszenia personelu. "Flaga zdjęta, dziękowano Polakom"

NEXTA podaje, że ukraińska ambasada w Rosji została zamknięta. "Personel ją opuścił, bramy są zamknięte, a flaga zdjęta" - czytamy. Informację przekazuje także rosyjska agencja RIA. Dyplomatów pożegnał polski ambasador w Moskwie.

Ambasada Ukrainy w Moskwie już opuszczona. Pracownicy wyjeżdżają

"Flaga została usunięta na terenie Ambasady Ukrainy w Moskwie" - czytamy na Twitterze RIA. Można tu zobaczyć budynek ambasady już po opuszczeniu jej przez pracowników.

Ukraińscy dyplomaci wyjeżdżają z ambasady w Moskwie w środę 2 marca. Rano pojawił się u nich polski ambasador Krzysztof Krajewski. - Przyjechałem razem z moimi współpracownikami, żeby okazać solidarność, wsparcie - powiedział, dodając, że spotkanie w zamykanej ambasadzie "było bardzo emocjonalne, wzruszające". - Przedstawiciel Ukrainy dziękował Polsce, Polakom za wielkie serce i za wsparcie w tych bardzo trudnych dla Ukrainy chwilach - dodał.

Polska ambasada w Rosji udzieliła Ukraińcom pomocy logistycznej, użyczając samochodów do transportu dyplomatów i sprzętu - informuje tvn24.pl. Na zdjęciach opublikowanych przez stację widać, że zamykaniu ambasady towarzyszyły łzy wzruszenia.

Więcej aktualnych informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Zniszczenia w miejscowości Bucza na wschodzie krajuZła sytuacja we wschodniej Ukrainie. 40 tys. ludzi bez prądu i jedzenia

Reuters już w sobotę podawał, że część personelu ukraińskiej ambasady na własną prośbę została ewakuowana na Łotwę.

Zobacz wideo Przejście graniczne w Dolhobyczowie. Ukraińcy uciekają do Polski

Jeszcze przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę, Rosja rozpoczęła ewakuację pracowników dyplomatycznych ze wszystkich swoich placówek na terenie Ukrainy. W nocy 24 lutego rosyjskie wojska z kilku stron weszły na terytorium Ukrainy, atakując zarówno drogą lądową, jak i powietrzną.

Ukraińscy żołnierze (zdjęcie ilustracyjne)Rosja w 4 dni straciła więcej żołnierzy niż w I wojnie czeczeńskiej

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: