Minister obrony Ukrainy: "Dostaniemy kolejne rakiety i drony". M.in. od Niemiec

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę, że kraj ma otrzymać z zagranicy rakiety Stinger i Javelin oraz kolejną dostawę tureckich dronów - podaje agencja Reuters.

Kilka krajów zachodnich zobowiązało się dostarczyć Ukrainie broń, aby odeprzeć rosyjską inwazję, podkreśla Reuters.

Taką - przełomową - decyzję podjęły m.in. Niemcy, które w przeszłości wielokrotnie odmawiały wysyłania broni do stref konfliktu. W sobotę 26 lutego niemiecki kanclerz Olaf Scholz zdecydował, że państwo przekaże Ukrainie 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet typu Stinger. Wcześniej Niemcy zezwoliły Holandii na wysłanie do Ukrainy 400 granatników z napędem rakietowym, które zostały od nich zakupione. Kontrakt zobowiązywał Holandię do uzyskania zgody na ich dalszą wysyłkę. Zgoda na przekazanie broni została także wydana Estonii.

Zobacz wideo Kijów. Rosyjskie rakiety uszkodziły wieżę telewizyjną. Są ofiary

W Ukrainie wykorzystywana jest już broń m.in. kupiona od Turcji

W środę z kolei szef Obwodowej Administracji Państwowej regionu sumskiego w północno-wschodniej Ukrainie Dmytro Żywycki poinformował, że właśnie przy pomocy tureckiego drona Bajraktar TB-2 stronie ukraińskiej udało się zniszczyć 180 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Wojna w Ukrainie. Zniszczony sprzęt wojskowyWojna w Ukrainie. Tureckim dronem zniszczono 180 jednostek rosyjskiego sprzętu

Wykorzystywane do tych ataków drony Bajraktar TB-2 zostały zakupione przez Ukrainę od tureckiego koncernu już w 2019 roku. Mierzą 6,5 metra długości, mają 12 metrów rozpiętości i mogą wzlecieć na wysokość 8200 metrów i rozwinąć prędkość do 220 km/h.

Więcej aktualnych informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: