Rosja zajęła ukraiński Trościaniec. "Żołnierze chodzą od domu do domu, wyciągają ludzi z piwnic"

Rosyjskie wojska wkroczyły i zajęły ukraiński Trościaniec. W mieście zniszczona została większość linii energetycznych i wszystkie drogi. "Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic i zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy" - przekazał szef Obwodowej Administracji Państwowej Dmytro Żywycki.

Trościaniec, miasto położone w obwodzie sumskim w północno-wschodniej Ukrainie zostało zajęte przez Rosjan. We wtorek wkroczyły tam trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska, zniszczono Okrągły Dziedziniec (XVIII-wieczny zabytek architektury) i galerię sztuki - podaje Dmytro Żywycki.

"W mieście zniszczone są prawie wszystkie linie energetyczne, wszystkie drogi są uszkodzone. Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic, zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy. (...) Wróg stworzył sobie u nas siedzibę" - pisze na Facebooku szef Obwodowej Administracji Państwowej.

Dodał, że mimo napaści rosyjskich wojsk, władze miasta wciąż działają. "Zapewniamy ludziom jedzenie. Pracuje obrona terytorialna" - dodał.

Atak rakietowy na ŻytomierzWojna w Ukrainie. Żytomierz ostrzelany przez Rosjan. "Sku*****ny!"

Wojna w Ukrainie. Rosja atakuje Charków

Tymczasem Sumy, miasto położone ok. 50 km na północ od Trościańca jest ostrzeliwane przez Rosjan. Trwają walki na ulicach. Pojawiają się również doniesienia o potężnych hukach w Charkowie, stolicy obwodu charkowskiego. Tamtejsze władze powiadomiły, że odparto atak Rosjan na szpital wojskowy.

Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych opublikował w mediach społecznościowych film z Charkowa. Według Heraszczenki zaatakowany został budynek komendy wojewódzkiej policji.

Atomowy rosyjski okręt podwodnyRosja. Okręty atomowe ćwiczą "manewrowanie w sztormowych warunkach"

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Rosjanie brutalnie atakują Charków. 1 marca w tym mieście był bardzo trudny
Więcej o: