Charków wciąż się broni. Bomby spadły na Kijów, ostrzał Żytomierza. Przybywa ofiar [PODSUMOWANIE NOCY]

Ukraińskie siły dzielnie bronią Charkowa - udało im się odeprzeć rosyjski atak na szpital wojskowy. Rosjanie zajęli Trościaniec, ostrzelali też Żytomierz. Według portalu Euromaidan zniszczeniu uległo tam 10 budynków mieszkalnych i trzy szpitale, w tym położniczy. Są zabici i ranni. Bomby spadły również na dzielnice mieszkalne w Kijowie. Z doniesień BBC wynika, że w samym Chersoniu po stronie ukraińskiej mogło zginąć już 200 osób, w tym cywile. Przedstawiamy podsumowanie nocy.
Zobacz wideo Rosjanie brutalnie atakują Charków. 1 marca w tym mieście był bardzo trudny

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa -  prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o zbrodnie wojenne. Władze wysłały też pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Wiadomo już, że pierwsze przesłuchanie w sprawie domniemanego rosyjskiego ludobójstwa w Ukrainie zaplanowano na 7-8 marca i że będzie ono transmitowane przez internet. We wtorek prezydent USA Joe Biden ogłosił zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. W środę mają być kontynuowane rozmowy między rosyjską a ukraińską delegacją, a Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosowała nad rezolucją ws. agresji Moskwy.

Przedstawiamy podsumowanie ostatnich godzin:

>>> W rosyjskim ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 jest rannych. Miejscowe władze informują, że rakiety agresora uderzyły w centrum miasta, dzielnice mieszkalne i budynki lokalnej administracji.

>>> W ostatnich godzinach rosyjskie wojska zajęły Trościaniec - dwudziestotysięczne miasto na zachód od Charkowa. Poinformował o tym w mediach społecznościowych szef obwodu sumskiego - Dmytro Żywyckij. "Trzy wojskowe kolumny z różnych stron weszły do Trościańca i zajęły miasto" - napisał na Telegramie - "Rozbili czołgiem bramę zabytkowej ujeżdżalni i zniszczyli galerię obrazów".

Według relacji lokalnych władz Rosjanie uszkodzili też sieć energetyczną i prawie wszystkie drogi. W mieście nie ma prądu. Żołnierze chodzą od domu do domu, wyciągają ludzi z piwnic i każą im siedzieć na ulicach. Zdaniem Żywyckiego napastnicy chcą w ten sposób zapobiec ostrzałowi artyleryjskiemu ze strony ukraińskiej.

Kijów wieża telewizyjnaJad Waszem: Wzywamy społeczność międzynarodową do konkretnych działań

>>> Władze Charkowa podają, że udało się odeprzeć rosyjski atak na szpital wojskowy. Szef policji obwodu charkowskiego Wołodymir Timoszko poinformował w mediach społecznościowych, że strona ukraińska nie poniosła strat a obrońcy szpitala kontrolują sytuację. Wzmocniono ochronę obiektu. Miejskie służby bezpieczeństwa podają również, że wcześniejsze informacje o rosyjskim desancie na Charków nie potwierdziły się. 

Poniżej kilka nagrań z Charkowa:

>>> W położonym 30 kilometrów od Charkowa mieście Czuhujiw doszło do ogromnego pożaru. Ostrzelano też Żytomierz. Według portalu Euromaidan zniszczeniu uległo 10 budynków mieszkalnych i trzy szpitale, w tym położniczy. Zginęło troje dorosłych i czworo dzieci. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

>>> W szpitalach w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przebywa co najmniej 128 rannych osób cywilnych - poinformował mer miasta Wadym Bojczenko. To efekt poniedziałkowego ciężkiego ostrzału Mariupola przez siły rosyjskie. W mieście udał się już przywrócić prąd i w nocy upieczono dla mieszkańców 26 ton chleba.

>>> Ukraińskie władze przekazały, że odbiły z rąk Rosjan miasto Mikołajów na południu Ukrainy.

>>> BBC podało, że są doniesienia o zajęciu Chersonia przez wojska rosyjskie. Władze miasta apelują o przysyłanie do miasta leków i żywności. Według informacji BBC podczas walk w samym Chersoniu po stronie ukraińskiej zginęło ok. 200 osób, w tym cywile. Pojawiają się też doniesienia, że wojsko rosyjskie zajęło w Chersoniu stację kolejową i port rzeczny

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Atak rakietowy na ŻytomierzWojna w Ukrainie. Żytomierz ostrzelany przez Rosjan. "Sku*****ny!"

>>> W nocy Rosjanie bombardowali dzielnice mieszkalne Kijowa - poinformowały władze Ukrainy oraz miejscowe media. Wcześniej ministerstwo obrony Rosji zapowiadało, że będzie uderzać w cele wojskowe oraz wywiadowcze na terenie miasta i ostrzegło, by mieszkańcy opuścili swoje domy. Po południu zbombardowano też wieżę telewizyjną w ukraińskiej stolicy. Zginęło pięć osób. Pociski trafiły też w Babi Jar, były nazistowski obóz koncentracyjny. Potężny wybuch słychać też było w jednym ze składów paliwa na obrzeżach miasta.

Biała Cerkiew w obwodzie kijowskim po ostrzale:

>>> Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował o likwidacji jednostki Czeczenów, która miała w planach zamordowanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - Dziś już wiemy, że Kadyrowcy mieli za zadanie wyeliminować naszego prezydenta. Otrzymaliśmy tę informację od przedstawicieli Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, którzy nie chcą brać udziału w tej krwawej wojnie. Dzięki temu udało nam się tę grupę wyeliminować - powiedział Oleksij Daniłow.

Joe BidenUSA. Joe Biden: Nasze wojsko nie jest i nie będzie zaangażowane w konflikt

Więcej o: