Charków pod kolejnym ostrym ostrzałem. Potężna eksplozja pod miastem

Wieczorem po raz kolejny rosyjskie wojska rozpoczęły zmasowany ostrzał Charkowa. Do ogromnej eksplozji doszło w okolicy lotniska Czuhujiw pod miastem. W pobliżu mieści się także baza wojskowa 92. Brygady Zmechanizowanej.

Od rana rosyjskie wojska ostrzeliwują Charków - drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Przed południem Rosja wystrzeliła swoje rakiety w Plac Wolności największy plac w Europie. Pociski trafiły też w budynek miejscowej administracji, oraz w inne cywilne zabudowania. Co najmniej 10 osób zginęło, a 35 zostało rannych.

"Najeźdźcy przeprowadzili atak rakietowy na dzielnicę mieszkalną. Szpital został zniszczony, są zabici i ranni" - przekazała na Twitterze agencja Nexta.

Zobacz wideo Kijów. Rosyjskie rakiety uszkodziły wieżę telewizyjną. Są ofiary

Po kilku godzinach przerwy miasto znów znalazło się pod ostrym ostrzałem. Potwierdzają to materiały publikowane w mediach społecznościowych.

Do potężnej eksplozji doszło w pobliżu lotniska Czuhujiw pod Charkowem. W pobliżu mieści się także baza wojskowa 92. Brygady Zmechanizowanej. 

Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zełenski: Terror wobec Charkowa i Ukrainy

Prezydent Zełenski nazwał atak aktem terroru. Jak podkreślił, jest to terror wobec miasta Charkowa, wobec Ukrainy i zbrodnia wojenna. - Apelujemy do wszystkie państw świata niezwłocznie i aktywnie odreagować na zbrodniczą taktykę agresora. Wymagamy pełnej odpowiedzialności terrorystów przed sądami międzynarodowymi - mówił Zełenski.

Ogólna sytuacja na frontach w UkrainieWojna na Ukrainie, sytuacja na frontach

Rosjanie ostrzelali też dzisiaj budynki mieszkalne w Chersoniu - tam ranni zostali cywile. Tymczasem, według informacji ukraińskiej obrony terytorialnej w obwodzie czernihowskim ukraińską granicę przekroczyły wojska białoruskie. Władze Czernihowa zapewniają, że miasto jest gotowe do obrony.

***

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj >>>

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: