Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej. Jest reakcja Rosji

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczął procedurę rekrutacyjną. - Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem - przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w poniedziałek do Unii Europejskiej o uruchomienie specjalnej procedury, która w trybie natychmiastowym pozwoliłaby Ukrainie wstąpić do Wspólnoty. Podpisał również wniosek o członkostwo.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła we wtorek, że Parlament Europejski przyjął wniosek w tej sprawie.

- Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie, wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości - powiedziała Metsola.

Uchodźcy z Ukrainy na granicy z PolskąBiznesmen wynajął Ukraińcom 140 miejsc w hotelach w Kazimierzu Dolnym

Ukraina w Unii Europejskiej? Jest reakcja Rosji

Kwestię potencjalnego wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej skomentował rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow. Jak mówił, kandydatura Ukrainy w UE nie ma znaczenia dla stabilności strategicznej.

- Unia Europejska nie jest blokiem wojskowo-politycznym. Pod tym względem, jeśli chodzi o stabilność strategiczną, ta kwestia ma inny charakter. Dążenie do członkostwa w UE jest zapisane w ukraińskiej konstytucji - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

RosjanieWojna w Ukrainie. Rosjanie celują z broni w ludność cywilną. Jest nagranie

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Zobacz wideo Prezydent Ukrainy przywitany owacją podczas łączenia z Parlamentem Europejskim
Więcej o: