Międzynarodowy Trybunału Karny wszczyna śledztwo ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, zapowiedział w poniedziałek, że rozpoczyna postępowanie ws. wojny w Ukrainie.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan ogłosił, że wszczyna postępowanie w sprawie „sytuacji na Ukrainie", po inwazji Rosji na pełną skalę. „Dzisiaj pragnę ogłosić, że zdecydowałem się jak najszybciej rozpocząć śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie" - przekazał w oświadczeniu.

Zobacz wideo Zełenski apeluje o przyjęcie Ukrainy do Unii i ogłasza uwolnienie więźniów z doświadczeniem bojowym

Dodał, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zarówno zbrodnie wojenne, jak i zbrodnie przeciwko ludzkości były popełniane na Ukrainie od 2014 roku.

Haga. Międzynarodowy Trybunał Karny o sytuacji w Ukrainie

Już w ub. piątek Karim Khan przypomniał "stronom prowadzącym działania wojenne", że jego zadaniem jest wszczynanie postępowań w sprawie zbrodni wojennych oraz aktów ludobójstwa.

Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję i prowadzić dochodzenie w sprawie wszelkich aktów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy"

- napisał w oświadczeniu prokurator Karim Khan.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: