Macron rozmawiał z Putinem o zakończeniu wojny w Ukrainie. Prezydent Rosji przedstawił swoje warunki

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak podaje Pałac Elizejski, Macron mówił m.in. o konieczności zakończenia rosyjskiej ofensywy w Ukrainie i natychmiastowego zawieszenia broni. Putin z kolei przedstawił kilka warunków, które, według niego, umożliwiłyby skuteczne negocjacje z Ukrainą.

Pałac Elizejski przekazał w poniedziałkowym komunikacie, że prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o wstrzymanie wszelkich uderzeń i ataków na ludność cywilną i budynki mieszkalne, zachowanie całej infrastruktury cywilnej i zabezpieczenia głównych dróg, w szczególności na południe od Kijowa.

Wojna w Ukrainie. Macron rozmawiał z Putinem

"Prezydent Putin potwierdził gotowość do zaangażowania się w te trzy punkty" - czytamy w komunikacie strony francuskiej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pałac Elizejski przekazał również, że Macron "wezwał do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej oraz niesienia pomocy, zgodnie z rezolucją wniesioną przez Francję do Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Emmanuel Macron zaproponował Władimirowi Putinowi pozostanie w kontakcie w najbliższych dniach w celu "zapobieżenia pogorszeniu się sytuacji". Jak informuje Pałac Elizejski, Putin wyraził na to zgodę.

Zobacz wideo Transporter skradziony za pomocą ciągnika, czołg zatrzymany przez grupę cywilów. Nie tylko ukraińska armia walczy z Rosjanami

Kreml: Konieczne jest uwzględnienie interesów Rosji

Komunikat w sprawie rozmowy wydał w poniedziałek wieczorem także Kreml. Jak wskazano, rozmowa telefoniczna była "długa", dodano także, że zainicjowała ją Francja.

Putin miał stwierdzić w trakcie rozmowy, że rozwiązanie obecnej sytuacji w drodze dialogu i negocjacji z Ukrainą "jest możliwe tylko przy bezwarunkowym uwzględnieniu słusznych interesów bezpieczeństwa Rosji". Prezydent Rosji miał powiedzieć, że domaga się "uznania rosyjskiej suwerenności na Krymie, rozwiązania kwestii demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy oraz zapewnienia jej neutralności".

Negocjacje na BiałorusiWojna w Ukrainie. Koniec negocjacji Rosji z Ukrainą. "Nakreślono pewne decyzje"

Rosyjski przywódca w trakcie rozmowy z Macronem miał też twierdzić m.in., że siły rosyjskie nie atakują ludności cywilnej i cywilnych obiektów, co jest oczywistą nieprawdą.

Przypomnijmy: środowisko międzynarodowe jednoznacznie wskazuje, że kwestia np. rzekomej konieczności "denazyfikacji" Ukrainy to fałszywy pretekst stworzony przez Rosję do zaatakowania sąsiada. Eksperci podkreślają jednocześnie, że ani Ukraina, ani NATO nie zagrażały i nie zagrażają bezpieczeństwu Rosji.

**

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj >>>

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: