Wojna w Ukrainie. Siergiej Ławrow wykluczony ze szczytu ONZ. To efekt sankcji nałożonych na Rosję

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, nie weźmie udziału w szczycie ONZ. To efekt sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę. Rosyjskie MSZ jest zaszokowane.

Siergiej Ławrow nie będzie mógł pojawić się w Genewie z powodu nałożonych przez Unię Europejską na Rosję sankcji. W tym wypadku chodzi o zamknięcie dla Rosji przestrzeni powietrznej nad Europą. Minister spraw zagranicznych Rosji chciał polecieć do Genewy samolotem rosyjskiego rządu - donosi "Ukraińska Prawda". Polityk mógłby wziąć udział w posiedzeniu, jeśli wypełniłby dodatkowe dokumenty, jednak Rosja odmówiła ich podpisania. 

Zobacz wideo Transporter skradziony za pomocą ciągnika, czołg zatrzymany przez grupę cywilów. Nie tylko ukraińska armia walczy z Rosjanami

MSZ Rosji: Jakaś bzdura! Jakie dokumenty, jakie zasady, jakie instrukcje? O co chodzi?

Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa była wzburzona faktem, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nie będzie mógł wziąć udziału w posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

- Jakaś bzdura! Jakie dokumenty? Jakie zasady. Jakie instrukcje? O co chodzi? - mówiła na antenie kanału telewizyjnego Rosja-1 rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. - Obowiązkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i kraju goszczącego jest zapewnienie pracy krajów członkowskich, zwłaszcza w czasach kryzysu.

Wojna w Ukrainie. Sankcje dla Rosji

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę na Moskwę zostały nałożone bezprecedensowe sankcje. Rosja została zawieszona w prawach członka w Radzie Europy. Wniosek Polski i Ukrainy poparło 42 z 47 krajów. Unia Europejska zamrozi majątki Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, a także zbliża się do porozumienia w sprawie wykluczenia Rosji z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. 

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

W poniedziałek po południu w Brukseli odbędzie się narada ambasadorów unijnych krajów, podczas której zostaną omówione sankcji wobec Rosji i Białorusi - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową. Mają zapaść decyzje w sprawie m.in. odłączenia części rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Przeczytaj więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: