Wojna w Ukrainie. Ponad 400 wagnerowców wysłanych do Kijowa, by zabić prezydenta i członków rządu

Z ustaleń brytyjskich mediów wynika, że do Kijowa wysłanych zostało ponad 400 najemników z tak zwanej grupy Wagnera. Celem tych osób ma być zabójstwo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz członków ukraińskiego rządu.

Jak podaje brytyjski "The Times" w poniedziałkowym wydaniu, w Kijowe działają najemnicy z tak zwanej grupy Wagnera.  "Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę" - można przeczytać w gazecie.

Zobacz wideo Putin znowu straszy bronią atomową. "Rozkazuję przeniesienie sił odstraszania armii rosyjskiej do specjalnego reżimu służby bojowej"

Wojna w Ukrainie. 400 najemników z grupy Wagnera ma przebywać w Kijowie

Według dziennika informacja o wagnerowcach miała dotrzeć do rządu Ukrainy w sobotę 26 lutego rano. Kilka godzin później mer Kijowa ogłosił nową godzinę policyjną w mieście. Witalij Kliczko ostrzegł cywilów, że wyjście ze schronów lub swoich mieszkań może sprawić, że będą postrzegani jako agenci Kremla. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Litera 'Z' na rosyjskich pojazdach wojskowychWojna w Ukrainie. Ukraińcy rozszyfrowali tajemnicze symbole Rosjan

Grupa Wagnera - czym jest? Jej szefem jest zaufany współpracownik Władimira Putina

Grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa, której właścicielem jest oligarcha Jewgienij Prigożin - zaufany współpracownik Władimira Putina. Nieoficjalnie działa ona jako "długie ramię" Kremla i jest wysyłana w miejsca konfliktu, w które Rosja oficjalnie nie jest zaangażowana. 

Nazwa organizacji wywodzi się od pseudonimu założyciela i głównodowodzącego grupy - Dmitrija Utkina, ps. "Wagner". Grupa działa od 2014 roku. Szkolenia wagnerowców odbywają się w kraju krasnodarskim na poligonie Brygady Specnazu GRU (Specnaz - siły specjalne wojsk, podległe wywiadowi wojskowemu GRU - Gławnoje Razwiedywatielnoje Uprawlenije, czyli Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej).

DzieckoCiężarne kobiety ciekały przed wojną. Trzy z nich urodziły w Przemyślu

Jewgienij Prigożin, znany jako "Kucharz Putina" (wcześniej był restauratorem, dostawcą cateringu dla Kremla i rosyjskiej armii), odpowiada też za stworzenie organizacji "kremlowskich trolli". "Słynie" z zatrudniania członków tzw. komanda, którzy są odpowiedzialni za usuwanie niewygodnych dla rosyjskich władz dziennikarzy i dysydentów. 

Rada Unii Europejskiej 13 grudnia 2021 roku nałożyła sankcje na grupę Wagnera, z powodu poważnych naruszeń praw człowieka w Ukrainie, Syrii, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku. Wagnerowcy oskarżeni zostali o tortury, egzekucje pozasądowe oraz zabójstwa. Są objęci unijnymi sankcjami za zabójstwa i torturowanie ludzi w Libii, Syrii oraz Donbasie. 

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: