Outriders Podcast. Zapraszamy na kolejny odcinek relacji z Ukrainy dla Gazeta.pl

Zespół Outriders pracuje z Kijowa, Lwowa i granicy ukraińsko-polskiej. Reporterzy i reporterki zbierają informacje, gromadzą dźwięki i opowieści, które będą pojawiać się w ramach podcastu na łamach Gazeta.pl. Wydanie specjalne Outriders Podcast z Ukrainy to wstęp do stałego formatu o świecie, który będzie ukazywał się co tydzień - i dotykał tematów zbieranych na całym globie.

To specjalne wydanie Outriders Podcast, który opisuje i tłumaczy to, co dzieje się na świecie. Najbliższe odcinki będą poświęcone sytuacji w Ukrainie. Agresja Rosji na Ukrainę trwa. Rozpoczęła się nad ranem w czwartek 24 lutego - od ataków rakietowych na wiele miast. W tym Kijów. Scenariusz, który uważany był za jeden z najgorszych i mimo wszystko najmniej możliwych.

Outriders Podcast #1 - Pierwsze dni wojny

Wojna to nie tylko odgłosy wybuchów czy serii z karabinów. To też cisza. Taka przejmująca. To odgłos kół walizek osób, które uciekają. To syreny alarmowe. Ale też darcie tkanin do przygotowania siatek maskujących. W tym podkaście, który mamy nadzieję publikować codziennie, chcemy dać Wam podsumowanie tego, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie. Nasza grupa rozlokowana jest w różnych miejscach Ukrainy oraz na polsko-ukraińskiej granicy. I tak przygotowujemy dla was materiały.

Podcast będziecie mogli znaleźć między innymi na Spotify Outriders oraz stronie głównej Gazeta.pl.

Posłuchaj pierwszego odcinka:

Outriders Podcast #2

W nocy rosyjscy najeźdźcy wielokrotnie próbowali przebić się przez obronę Kijowa - powiedział rano Dowódca Obrony Kijowa, gen. Oleksandr Syrsky. "Wszystkie próby osiągnięcia celu przez rosyjskie siły okupacyjne nie powiodły się" - oświadczył i zapewnił, że sytuacja w stolicy jest pod kontrolą. Poinformował o zniszczeniu rosyjskich kolumn i "znacznych stratach" po stronie Rosjan. To ważne o tyle - gdyż wczoraj wieczorem i w nocy pojawiły się informacje o otoczeniu Kijowa i jego odcięciu.

Posłuchaj drugiego odcinka:

#3 - Charków pod ciężkim ostrzałem a Kijów w gotowości

Dzieje się dużo rzeczy, które można by uznać za pozytywne - sankcje, kolejne firmy rezygnują ze współpracy z Rosją czy inwestowania tam a w internecie jest też dużo scen, które pokazują niezłomność i brawurę Ukrainek i Ukrańców w walce z agresja. Jednak tutaj - wszystko nadal trwa. Wczoraj po 4 dniach wróciłem do Kijowa wspólnie z Marcinem Suderem - mówi Jakub Górnicki.

Posłuchaj trzeciego odcinka: 

#4 - Wieża telewizyjna, wokół potężne zniszczenia, wszędzie szkło

Trochę inny odcinek niż poprzednie. Na Kijów spadły kolejne bomby, jeden z pocisków rakietowych uderzył w wieżą telewizyjną. Posłuchaj jak to przebiegało i jakie są niestety tego skutki. "Nie ma sygnału TV, ale wieża jest naprawiana. Dziś jest mgła, więc widać tylko jej część, jest osmolona, ale nie została bardzo uszkodzona. Transmisja zostanie przywrócona" - słyszymy.

Posłuchaj czwartego odcinka:

#5 - Kijowski szpital

Dziś odwiedzamy jeden z kijowskich szpitali. Na miejscu rozmawiamy z żołnierzem, który go ochrania i lekarzem, odpowiadającym obecnie, między innymi za sytuacje awaryjne.

Posłuchaj piątego odcinka:

#6 - Kijów - 5 marca 2022 r.

 Jak minęła noc? Jak sytuacja? Co w Kijowie? Czy jest jedzenie? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi w tym odcinku. Noce i dni są teraz spokojniejsze. Wybuchy są słyszalne tylko z oddali. Jest spokojniej, choć atmosfera na dworcu jest zgoła odmienna.

Posłuchaj szóstego odcinka:

#7 - Charków przetrwał kolejną noc

Od kilku dni Charków, drugie co do wielkości miasto w Ukrainie, znajduje się pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich. Atakowane są cele cywilne, giną ludzie a praktycznie niemożliwe jest dostanie się do niego. O tym jak wygląda tam sytuacja rozmawiamy z dziennikarką Nataliyą Zubar.

Posłuchaj siódmego odcinka:

#8 - Musimy wydostać córkę z Irpienia 

Irpień, kolejny dzień ataku Rosjan na miasto. O 15:39 rodzice 10-letniej Kristiny docierają do miejsca, gdzie jeszcze jakiś czas temu stał most. Został wysadzony w powietrze przez armię ukraińską, aby powstrzymać przejazd rosyjskich kolumn pancernych. Wewnątrz trwają coraz cięższe walki, ale Stella i jej mąż muszą wrócić po córkę. Armia nie chce ich puścić - jest zbyt niebezpiecznie a pociski spadają tylko bliżej. Rodzice nie rezygnują - pełną drogę ich ucieczki rejestruje nagranie reportera Outriders, który towarzyszył rodzinie.

Posłuchaj ósmego odcinka: 

O ucieczce z Irpienia czytaj też TUTAJ 

#9 - Wojna i onkologia

Lwowski szpital dla dzieci stał się najważniejszym ośrodkiem dla pacjentów onkologicznych z całej Ukrainy. To kluczowy przystanek w drodze do bezpieczeństwa, nie tylko wojennego. Stworzyła go grupa medycznych specjalistów z całego świata. Dzięki uprzejmości lekarzy, Aleksandra Rutkowska i Zuzannna Olejniczak zaglądają do samego serca operacji ewakuacja.

Posłuchaj dziewiątego odcinka:

#10 - Wasylków

W miejscowościach położonych na południe od Kijowa - panuje względny spokój. Choć wszyscy zdają sobie sprawę, że na wypadek okrążania stolicy czekają ich ostre walki. Tak jest na przykład w Bojarce - która wojny jeszcze nie zaznała, ale strachu owszem. Kilkanaście kilometrów od niej położony jest Wasylków - niby wyspa na południu. Jednak tu walki trwały od pierwszych dni wojny. Taktycznie ważna miejscowość ze względu na wojskowe lotnisko oraz bazę żołnierzy. Był tu rosyjski desant powietrzny, dywersanci oraz ostrzał z powietrza.

Posłuchaj dziesiątego odcinka:

#11 - Odessa, Mikołajów, pogrzeb i bitwa 

Jak wygląda sytuacje na południu Ukrainy? W Odessie obserwujemy przygotowania mieszkańców do obrony miast, w Mikołajewie uczestniczymy w tragicznym pogrzebie Weroniki a w Wozniesieńsku oglądamy pozostałości po bitwie, która miała tam miejsce jakiś czas temu. Wracamy też na chwilę do Lwowa, żeby otworzyć tam tymczasowe biuro Outriders, które będzie wspierać pracę całego zespołu reporterów i współpracowników.

Posłuchaj jedenastego odcinka: 

#12 - Pierwszy miesiąc

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wybuchy słychać było w Kijowie, Charkowie i Kramatorsku. Eksplozje - w Dnipro, Odessie i Zaporożu. Władimir Putin ogłosił początek wojskowej operacji specjalnej mającej na celu obronę ludności Donbasu przed „ludobójstwem" oraz „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". Od tego czasu swoje domy opuściło już 10 milionów ludzi. Ludzie uciekają i giną. Odcinek podsumowujący ostatnie cztery tygodnie - w nim relacje z Charkowa, prywatne spotkanie i rozmowa z merem Lwowa, Andrijem Sadowym, ale i głos oddany mieszkańcom i mieszkankom, dotkniętym wojną - i tym zaangażowanym w pomoc.

Posłuchaj dwunastego odcinka: 

#13 Ukraina a reszta świata 

W 13. odcinku podcastu Outriders spojrzymy na inwazję rosyjską w Ukrainie także z perspektywy innych krajów świata. Konkretnie, porozmawiamy o Polsce, Białorusi, Niemczech, Wielkiej Brytanii... Oddamy Wam też dwie osobiste historie z Ukrainy - opowieść o polskich zakonnicach zaangażowanych w pomoc z Żółkwi oraz relację Olekija ocalałego ze zbombardowanego Teatru Dramatycznego w Mariupolu.

Kiedy 26 marca w Polsce przemawiał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden - we Lwowie trwał alarm przeciwlotniczy a w niektóre obiekty strategiczne uderzyły pociski. Wybuchł pożar a w jednej ze szkół wypadło nawet parę szyb od pobliskiej eksplozji….

Posłuchaj trzynastego odcinka: 

#16 Kijów, Donbas, Francja, Szanghaj 

Ten odcinek ponownie nagrywamy w stolicy Ukrainy oraz jej okolicach. Opowiem Wam o tym jak zmienia się miasto po wycofaniu rosyjskich wojsk, jak wygląda sytuacja na Donbasie.

Ale nie tylko. Porozmawiamy też m.in. o pierwszej turze wyborów we Francji i lockdownie w Szanghaju.

Posłuchaj kolejnego odcinka: 

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin wysłał wojska pod płaszczykiem "ochrony ludności"

W czwartek 24 lutego we wczesnych godzinach porannych prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" w Donbasie na Ukrainie. Jak powiedział w nocnym wystąpieniu, operacja ma na celu "ochronę ludności". Władimir Putin ostrzegł, że w przypadku ingerencji zagranicznych sił reakcja Rosji będzie natychmiastowa.

W specjalnym wystąpieniu telewizyjnym Władimir Putin powołał się na pełnomocnictwa, których udzielił mu rosyjski senat, dając zgodę na wyprowadzenie wojsk poza granice Rosji. - Podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej wojskowej operacji. Jej celem jest ochrona ludzi, którzy od ośmiu lat poddawani są prześladowaniom, ludobójstwu ze strony kijowskiego reżimu i w związku z tym będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy - oświadczył Władimir Putin.

Prezydent Rosji zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru okupować terytorium Ukrainy. Zaapelował do ukraińskich żołnierzy, by "złożyli broń i wrócili do domu". Wcześniej zapowiedzi tego typu działań potępiły światowe stolice, wzywając Moskwę do rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy na drodze pokojowych rozmów.

Wbrew tym zapowiedziom od 24 lutego trwa na terenie Ukrainy wojna z siłami rosyjskimi, które atakują największe miasta. Główne siły armii Federacji Rosyjskiej skupione są na próbach zajęcia Kijowa. Stolica jak do tej pory skutecznie opierała się naporowi wrogiej armii.

***

Outriders to grupa reporterska, która relacjonuje i tłumaczy zjawiska oraz wydarzenia na całym świecie. Wydaje magazyn, organizuje festiwal oraz tworzy szereg innowacyjnych materiałów. Prowadzi też klub, który zrzesza osoby, chcące rozumieć przemiany zachodzące w świecie. Wesprzyj nas i dołącz do Klubu Outriders.

 

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: