Wojna w Ukrainie. Rosyjski pocisk uderzył w ambulans przewożący rannych. Zginęły dwie osoby

Ukraiński ratownik medyczny opublikował nagranie, na którym widać ambulans postrzelony rosyjskim pociskiem. Karetka przewoziła rannych. To nie jedyny atak na cywili. Działacze praw człowieka zbierają dowody na zbrodnie wojenne armii Władimira Putina.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wstrząsające wideo, które trafiło do sieci zostało zarejestrowane w pobliżu Chersonia. Miał je nagrać ukraiński ratownik medyczny. Według m.in. kanału NEXTA i białoruskiego dziennikarza Tadeusza Giczana Rosjanie trafili pociskiem w ambulans. Karetka przewoziła rannych. Jak podała agencja Ukrinform, dwie osoby zginęły, jedna trafiła do szpitala. Ukraińcy coraz więcej mówią o rosyjskich zbrodniach wojennych.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosji? Gen. Skrzypczak wyjaśnia

Rosyjski pocisk uderzył w ambulans przewożący rannych Ukraińców

Nagranie ukraińskiego ratownika medycznego udostępnił m.in. Franak Viacorka, doradca Swietłany Cichanouskiej.

Rosyjski pocisk uderzył w karetkę z rannym w ukraińskim Chersoniu

- napisał.

"Na wjeździe do Chersonia jedna karetka przejechała bez przeszkód, a druga została ostrzelana. Ranny został 52-letni ratownik, zginął 64-letni kierowca karetki" - poinformowała Inesa Czamłaj z ukraińskich obwodowych służb ratunkowych.

Agencja Ukrinform informuje, że obwód Chersoński skutecznie broni się przed rosyjskim atakiem. W szpitalach jest 100 wojskowych. Ośmiu żołnierzy zmarło.

The Kyiv Independent zapowiada natomiast zbieranie dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy i grupy aktywistów praw człowieka zaczynają zbierać dowody, żeby udokumentować zbrodnie wojenne Rosji podczas ostatniej inwazji na Ukrainę.
Dowody można wysłać na adres WarcrimeSOS.UA@gmail.com.

Rosjanie atakują nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale też ludność cywilną. Poza karetką, pociski trafiają w szpitale, przedszkola i budynki mieszkalne. Ukraińska państwowa służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, ze tylko w sobotę 30 razy interweniowała w związku z brutalnymi ostrzałami, "których nie można nazwać inaczej niż zamachy terrorystyczne".

Atak Rosji na Ukrainę

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: