Zełenski zwiększa presję na Turcję. Chodzi o zamknięcie cieśniny Bosfor dla rosyjskich okrętów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę podziękował tureckiemu prezydentowi Erdoganowi za wsparcie w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Jednocześnie zaznaczył, że zamknięcie Morza Czarnego dla rosyjskich statków byłoby dziś "niezwykle ważne". Oficjalna decyzja ze strony Turcji w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Podziękował mu za "silne wsparcie militarne i humanitarne Ukrainy".

Zobacz wideo Prof. Iwanow: Putin przybiera szaty Łukaszenki i zaczyna walczyć z własnym narodem

Wołodymyr Zełenski o zamknięciu Morza Czarnego dla Rosji. Turcja nie potwierdza tej informacji

W swoim wpisie Wołodymyr Zełenski wspomniał także o działaniu, która Ukrainie bardzo by pomogło w walce z agresorem. dziękował też Erdoganowi. "Zakaz przepływania rosyjskich okrętów wojskowych na Morze Czarne i znaczne militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne" - czytamy. Jak dodał, "Ukraina nigdy tego nie zapomni".

Komunikat o rozmowie pojawił się także na koncie tureckiego prezydenta. "Prezydent podkreślił, że Turcja dąży do natychmiastowej ogłoszenia zawieszenia broni, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym i krzywdzie Ukrainy" - czytamy. Brak tam informacji o ewentualnej decyzji dotyczącej zamknięcia Morza Czarnego dla jednostek Rosji.

Dziennikarz Ragip Soylu, powołując się na tureckie władze, przekazał, że Turcja nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie zamknięcia cieśnin dla rosyjskich okrętów. "Zgaduję, że za pomocą tego wpisu Zełenski wysłał prośbę" - interpretuje dziennikarz. Dwa dni temu turecki MSZ podkreślił, że władze tego kraju nie mogą zamknąć cieśnin Dardanele i Bosfor ze względu na prawo międzynarodowe.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Turcja wzywa Rosję do wstrzymania operacji zbrojnych

Prezydent Turcji oświadczył na Twitterze, że wysiłki jego kraju na rzecz ogłoszenia zawieszenia broni na Ukrainie przynoszą coraz lepsze efekty. Taką informację Recep Tayyip Erdogan miał przekazać we wspomnianej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Prezydent Turcji miał też przekazać kondolencje z powodu rosnącej liczby ofiar rosyjskiej agresji - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wezwał Rosję do wstrzymania operacji zbrojnych na Ukrainie. Minister rozmawiał przez telefon z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Powtórzył, że Ankara jest gotowa gościć ewentualne rozmowy pokojowe przywódców Rosji i Ukrainy.

Dwa dni temu prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że atak Rosji na Ukrainę jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i stanowi silny cios dla pokoju i stabilności w regionie. Dodał, że Turcja wspiera walkę Ukrainy o jej integralność terytorialną.

Więcej o: