Donald Tusk: Są potrzebne surowe sankcje wobec Łukaszenki i jego bandytów

Były szef Rady Europejskiej, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej i lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaapelował na Twitterze o objęcie sankcjami również Białoruś i Aleksandra Łukaszenkę. Jak zaznaczył, Białoruś odegrała również poważną rolę w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Od czwartku Federacja Rosyjska prowadzi atak na Ukrainę. Rosyjska armia rozpoczęła działania z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego.

W nocy z piątku na sobotę weszły w życie kolejne sankcje wobec Rosji. Majątek prezydenta Władimira Putina w Unii Europejskiej został zamrożony, a konta w europejskich bankach zablokowane. Jeśli chodzi o sankcje gospodarcze, to uderzają one w 70 procent rosyjskiego sektora bankowego oraz w kluczowe firmy państwowe - jest zakaz ich finansowania i notowania akcji na europejskich giełdach. Wciąż nie zdecydowano ostatecznie o wykluczeniu Rosji z międzybankowego systemu SWIFT.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"A kiedy będziecie gotowi do podjęcia decyzji, pamiętajcie też o Białorusi" - tak kwestie sankcji skomentował w sobotę przed południem lider EPP Donald Tusk.

Jak dodał, "równie surowe sankcje są potrzebne wobec Łukaszenki i jego bandytów". "Ponosi taką samą odpowiedzialność za agresję, jak Putin" - podkreślił Tusk.

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk: Cały czas mówimy "jeszcze" jest bezpiecznie, bo nie wiemy, co będzie za chwilę

Ukraina zaatakowana. Rozmowy ws. sankcji dla Białorusi

Rozmowy w Unii Europejskiej na temat sankcji wobec Białorusi już się rozpoczęły. - Białoruś jest postrzegana jako państwo zdecydowanie współodpowiedzialne za agresję na Ukrainę - mówił w piątek szef MSZ Zbigniew Rau.

Unia rozpoczęła nakładanie sankcji na reżim w Mińsku jesienią 2020 roku za sfałszowanie wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli. Później Wspólnota zaczęła je zaostrzać za prześladowania mniejszości polskiej, a następnie za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym na Unię. Sankcje są zarówno wizowe, dyplomatyczne, jak i gospodarcze.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: