USA zapowiadają natychmiastową pomoc wojskową dla Ukrainy. Chodzi o setki milionów dolarów

Biały Dom poinformował w sobotę, że prezydent USA Joe Biden zdecydował o przekazaniu Ukrainie pomocy wojskowej o łącznej wartości 600 mln dol.

"Biden upoważnia sekretarza stanu do natychmiastowego przekazania Ukrainie uzbrojenia o wartości do 35O milionów USD z zasobów Pentagonu. Dodatkowo - 250 milionów USD na pomoc wojskową, bez ograniczeń prawnych" - poinformował na Twitterze Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA. 

Zobacz wideo Auto przejechane przez czołg, zniszczenia, rozdawanie broni cywilom - dramatyczne sceny z broniącej się Ukrainy

Wcześniej administracja przekazała, że chce, aby Kongres znalazł 6,4 miliarda dolarów na opłacenie wstępnej odpowiedzi USA na rosyjską inwazję na Ukrainę. Chodzi głównie na pomoc wojskową i humanitarną w regionie - informuje agencja AP. Kongres może zatwierdzić dodatkowe wydatki do 11 marca. 

Więcej o napaści Rosji na Ukrainę przeczytasz na Gazeta.pl

W piątek podano, że Stany Zjednoczone nałożą sankcje na rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Wcześniej podobne działania zapowiedziały Unia Europejska i Wielka Brytania. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że częścią sankcji będzie zakaz podróży do USA.

Kijów. Ukraińska armia odpiera rosyjskie ataki

Tymczasem w Kijowie Siły Zbrojne Ukrainy przekazały, że na razie udaje im się powstrzymywać ataki rosyjskich żołnierzy, którzy próbują wedrzeć się do stolicy kraju. Poinformowano również o udaremnieniu rosyjskiego ataku na jedną z elektrowni zasilających Kijów w energię.

W mieście słychać wybuchy i ogień z broni maszynowej. Władze Kijowa i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozostają na miejscu i apelują do mieszkańców stolicy o przygotowanie butelek z benzyną i obronę przez rosyjskim agresorem. Ochotnikom wydano broń. 

Rosjanie kontynuują ofensywę na Ukrainę. W nocy z piątku na sobotę rozpoczęto przerzucanie jednostek rezerwowych na tereny przygraniczne z Ukrainą i kontynuuje naloty na lotniska, grupy wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy we wschodniej Ukrainie i w północnej części obwodu kijowskiego. Pojedyncze naloty przeprowadzono w obwodach Suma, Połtawa, Mariupol. Z Morza Czarnego nieprzyjaciel wystrzelił morskie pociski manewrujące Calibre na całą Ukrainę. 

Ukraina. Szacunkowe straty rosyjskiej armii

Siły Zbrojne Ukrainy podają szacunkowe straty  przeciwnika: samoloty - 14 szt., śmigłowce - 8 szt., czołgi - 102 szt., BBM - 536 szt., działa - 15 szt., SAM BUK-1 szt. Zginęło ponad 3500 rosyjskich okupantów, a prawie 200 dostało się do niewoli. 

Doradca dyrektora kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak podał z kolei, że do tej pory w Ukrainie zginęło ponad 3,5 tys. rosyjskich żołnierzy, a niemal 200 zostało jeńcami wojennymi.

Więcej doniesień z Ukrainy w naszej relacji na żywo.

***

Dzięki zbiórce PCPM wspieranej przez Gazeta.pl udaje się wspierać ewakuacje ludzi, w tym dzieci z sierocińca, na wschodzie Ukrainy. Od wczoraj (czwartku 24 lutego) udało się zebrać milion złotych - za co ogromnie dziękujemy. Zbiórka trwa i każdy nadal może ją wesprzeć, wpłacając środki za pośrednictwem Facebooka lub na stronie pcpm.org.pl/ukraina czy przesyłając pieniądze bezpośrednio na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 (mBank) z tytułem wpłaty: Pomoc dla Ukrainy.

Więcej o: