Rosja zawetowała projekt rezolucji RB ONZ wzywającej ją do zatrzymania agresji na Ukrainę. "Antyukraiński"

Rosja zawetowała projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej ją do zatrzymania agresji na Ukrainę - poinformował stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski. Proponowany dokument przedłożyły Stany Zjednoczone. - Prezydent Putin jest tutaj agresorem - powiedziała Linda Thomas-Greenfield, ambasador Stanów Zjednoczonych na konferencji prasowej po posiedzeniu rady.

Od głosu wstrzymały się Chiny, a także Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pozostałych jedenastu członków Rady Bezpieczeństwa - stałych i rotacyjnych - zagłosowało za przyjęciem rezolucji. Krzysztof Szczerski poinformował również, że najpewniej w przyszłym tygodniu rezolucja będzie rozpatrywana w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie reprezentowane są wszystkie 193 państwa świata. Tam, jak podkreślił, Rosja nie ma prawa weta, a Polska ma prawo głosu.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jak raportuje agencja Reutera, projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywał Rosję do "natychmiastowego zaprzestania stosowania siły wobec Ukrainy" oraz "natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

Projekt domagał się także odebrania przez Rosję uznania dwóch separatystycznych państw we wschodniej Ukrainie za niepodległe.

Zobacz wideo Ukrainka konfrontuje się z rosyjskim żołnierzem. "Jesteście okupantami, wrogami"

ONZ. Rosja wetuje projekt Rady Bezpieczeństwa. "Antyrosyjski i antyukraiński"

- Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przedstawiony przez grupę państw zachodnich i potępiający specjalną operację wojskową Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, ma charakter antyrosyjski i antyukraiński - powiedział Stały Przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Nebenzia.

Ambasador Ukrainy, Siergiej Kyslytsya, po tym, jak uczcił pamięć zabitych, powiedział: - Nie dziwię się, że Rosja głosowała przeciw. Rosja jest chętna do kontynuowania działań w stylu nazistowskim.

"Rosja może zawetować tę rezolucję, ale nie może zawetować naszych głosów"

- Dzisiaj po południu Rada Bezpieczeństwa ONZ glosowała nad rezolucją, aby uzna, że to Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Prezydent Putin zdecydował się pogwałcić Kartę Narodów Zjednoczonych. Prezydent Putin zdecydował się zrzucić Bomby na Kijów. Prezydent Putin jest tutaj agresorem - powiedziała Linda Thomas-Greenfield, ambasadorka Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Nie jest dziwne, że Rosja skorzystała ze swojego prawa weta. [...] Ale chcę powiedzieć jedną rzecz. Rosja może zawetować tę rezolucję, ale nie może zawetować naszych głosów. Rosja nie może zawetować prawdy. Rosja nie może zawetować zasad. Nie może zawetować ukraińskiego narodu. Nie możecie zawetować karty Narodów Zjednoczonych i nie zawetujecie odpowiedzialności - mówiła ambasadorka USA na konferencji po posiedzeniu rady.

- Będziemy przedstawiać naszą rezolucję, gdzie Rosja nie ma prawa weta - podsumowała Linda Thomas-Greenfield.

Więcej o: