Rosja zbombardowała przedszkole w Ochtyrce, wśród rannych dzieci. "Zbrodnie wojenne, zgłosimy w Hadze"

Rosyjskie wojska ostrzelały przedszkole w Ochtyrce na wschodzie Ukrainy. Wśród rannych są dzieci. "Rosyjskie ataki to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Zbieramy te i inne fakty i niezwłocznie przekażemy je do Hagi" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Przedszkole w Ochtyrce w obwodzie sumskim zostało ostrzelane przez rosyjski system artylerii rakietowej BM-27 Uragan. Ta wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa stosuje pociski kalibru 220 mm. Informację jako pierwszy podał portal Euromaidan Press, potwierdziła ją także armia ukraińska. 

Wśród rannych są dzieci

Zdjęcia z ostrzału zweryfikował reporter Radia Wolna Europa, Mark Krutov - są zbyt brutalne, by je opublikować. "Właśnie zweryfikowałem zdjęcie skutków ostrzału przedszkola w Ochtyrce. To rzeczywiście przedszkole o nazwie 'Solnyszko' i zdarzenie zdecydowanie kwalifikuje się to jako zbrodnia wojenna" - napisał.

Wojna Rosja-Ukraina. "Rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne"

Na ten moment nie ma potwierdzonej informacji, czy są ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na przedszkole. Do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.

Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z Prokuraturą Generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona

- napisał na Twitterze.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze może zbadać rosyjskie zbrodnie w Ukrainie

Wcześniej ukraińskie MSW podało, że w ciągu pierwszej doby inwazji Rosja zbombardowała co najmniej 33 obiekty cywilne, mimo że wcześniej deklarowała, iż tego nie zrobi.

Jak podała w piątek Agencja Reutera, Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Karim Khan stwierdził, że MTK może zbadać możliwe zbrodnie wojenne na Ukrainie. - Uważnie śledzę ostatnie wydarzenia w Ukrainie i wokół niej z rosnącym niepokojem - powiedział Khan w oświadczeniu. - Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że moje biuro może wykonywać swoją jurysdykcję i badać każdy akt ludobójstwa, zbrodnię przeciwko ludzkości lub zbrodnię wojenną popełnioną na terytorium Ukrainy - podkreślił.

Zobacz wideo Po rosyjskiej inwazji z 24 lutego w Ukrainie trwają walki
Więcej o: