Ławrow powtarza kłamstwa o rzekomym ludobójstwie w Donbasie. "Neonazizm i rusofobia pogrążyły kraj"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na piątkowym spotkaniu z prorosyjskimi separatystami powtórzył forsowaną przez Władimira Putina wersję o rzekomym ludobójstwie, którego miała dopuszczać się ludność ukraińska. Według społeczności międzynarodowej to fałszywy pretekst, który miał zostać stworzony dla uzasadnienia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się w piątek z przedstawicielami samozwańczych republik - ługańskiej i donieckiej.

- Ludność waszych republik była poddawana zastraszaniu, corocznemu ostrzałowi ze strony reżimu kijowskiego, który otwarcie wszedł na drogę rusofobii i ludobójstwa - mówił Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Przez te wszystkie lata nasi zachodni koledzy konsekwentnie osłaniali ukraiński reżim, przymykając oczy na zbrodnie wojenne na ludności cywilnej, przymykając oczy na mordowanie kobiet, dzieci, osób starszych, niszczenie infrastruktury cywilnej i po cichu zachęcając do szybkiego pojawienia się neonazizmu i rusofobii, które ostatecznie pogrążyły kraj w tragedii - dodał.

Władimir PutinAtak Rosji. Władimir Putin: Podjąłem decyzję o specjalnej operacji wojskowej

Według Ławrowa "Zachód całkowicie stanął po stronie reżimu kijowskiego w jego wysiłkach, by ostatecznie sabotować i zniszczyć porozumienia mińskie". Szef MSZ Rosji stwierdził także, że Rosja nie mogła być obojętna na prośby separatystów o "pomoc".

Tym samym Ławrow powtórzył promowane przez prezydenta Rosji Władimira Putina fałszywe tezy o "ludobójstwie", którego rzekomo Ukraina miała dopuszczać się na ludności w Donbasie.

- Putin od lat opowiada to niewyobrażalne kłamstwo, aby zapewnić sobie pretekst do wysłania wojsk - tak przed kilkoma dniami komentował mer Kijowa Witalij Kliczko. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowieści o rzekomym ludobójstwie nazwał w ubiegłym tygodniu "absurdalnymi".

Zobacz wideo Czy Putin powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze odpowiadając za ludobójstwo? Zalewski: Moim zdaniem tak

Ukraina zaatakowana przez Rosję

Tymczasem według międzynarodowych instytucji i organizacji to Rosja może dopuszczać się obecnie ludobójstwa na Ukrainie.

Karim Khan, prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze zapowiedział, że instytucja jest gotowa zbadać przypadki zbrodni wojennych podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prokurator wyraził również zaniepokojenie inwazją sił rosyjskich.

- Przypominam wszystkim stronom biorącym udział w konflikcie na terytorium Ukrainy, że Trybunał jest gotów zbadać każdy przypadek ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości czy zbrodni wojennych - czytamy w oświadczeniu Karima Khana.

Haga. Międzynarodowy Trybunał Karny reaguje na sytuację w UkrainieHaga. Międzynarodowy Trybunał Karny reaguje na sytuację w Ukrainie

Ukraińska parlamentarna komisarz do spraw praw człowieka Ludmiła Denisowa oceniła z kolei, że działania Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy oraz przez poprzednie 8 lat "zbrojnej agresji" to ludobójstwo narodu ukraińskiego i największe naruszenie praw człowieka i prawa międzynarodowego we współczesnej historii Europy.

Ludmiła Denisowa wezwała też społeczność międzynarodową do nałożenia na Rosję jak najostrzejszych sankcji i zwiększenie nacisku na Federację Rosyjską, aby natychmiast zaprzestała działań wojennych i łamania praw człowieka na Ukrainie.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: