Ukraina. Inspektorat dozoru jądrowego: Przekroczone kontrolne poziomy mocy dawki promieniowania

Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy potwierdził, że w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przekroczone zostały kontrolne poziomy mocy dawki promieniowania gamma. Jak dodano, ma to związek m.in. z przemieszczaniem się maszyn wojskowych.

"Jak wcześniej informowano, przekroczone zostały kontrolne poziomy mocy dawki promieniowania gamma w strefie wykluczenia" - czytamy w piątkowym komunikacie Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy.

"Eksperci Ekocentrum wiążą to z naruszeniem wierzchniej warstwy gleby w wyniku przemieszczania się znacznej ilości ciężkiego sprzętu wojskowego przez strefę wykluczenia i wzrostem zanieczyszczenia powietrza" - dodano.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Stan czarnobylskich obiektów jądrowych i innych obiektów pozostaje bez zmian" - poinformowano.

Zobacz wideo Czy Putin powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze odpowiadając za ludobójstwo? Zalewski: Moim zdaniem tak

Ukraina zaatakowana przez Rosję. Czarnobyl zajęty

Rosyjskie wojska zajęły w czwarek elektrownię atomową w Czarnonbylu i przetrzymują jej personel. Poinformował o tym doradca prezydenta Ukrainy.

Do przejęcia kontroli nad elektrownią w Czarnobylu doszło po południu. Nie jest jasne, co dzieje się teraz z przetrzymywanym personelem.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu Rosja przejęła elektrownię atomową w Czarnobylu. PAA monitoruje sytuację

Ukraińskie władze alarmują, że zajęcie elektrowni, w której w 1986 roku doszło do największej tego typu katastrofy nuklearnej, jest zagrożeniem bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale i Europy.

Rosyjskie źródła twierdzą, że chcą kontrolować Czarnobyl, by odstraszyć NATO przed ewentualną interwencją na Ukrainie. Czarnobyl leży przy granicy z Białorusią i to stamtąd został zaatakowany.

W ostatnich latach miejsce było atrakcją turystyczną, ale tydzień wcześniej, w obliczu spodziewanej rosyjskiej inwazji, zostało zamknięte dla zwiedzających.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: