Zełenski po rozmowie z szefową KE: Możliwości związane z sankcjami nie zostały wyczerpane

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Polityk zaznaczył w mediach społecznościowych, że "presja na Rosję musi zostać zwiększona".

"Nie wszystkie możliwości związane z sankcjami zostały do tej pory wyczerpane" - podkreślił w piątek przed południem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Presja na Rosję musi zostać zwiększona. Powiedziałem to przewodniczącej [Ursuli von der Leyen - red.]. Jestem jej wdzięczny za decyzję o dodatkowej pomocy finansowej" - dodał polityk.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W Brukseli w piątek rozpoczęło się spotkanie ambasadorów unijnych krajów, a na nim spodziewana akceptacja drugiego pakietu sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. W nocy z czwartku na piątek zielone światło dali przywódcy 27 państw. Jeszcze w piątek wszystkie procedury powinny być sfinalizowane. Specjalnie do Brukseli na 15 przylatują unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Świat reaguje na agresję Rosji Sankcje na Rosję. Zachód uderza w banki i ludzi reżimu

Sankcje obejmują sektory - finansowy, energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrole eksportu i finansowanie eksportu. Wyłączeni z ułatwień wizowych mają być dyplomaci i przedstawiciele władz. Kolejna grupa oficjeli zostanie wpisana na czarną listę. Nie ma na razie decyzji o odłączeniu Rosji od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT oraz o objęciu sankcjami samego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zobacz wideo Kolejne sankcje dla Rosji? Co z sankcjami dla Białorusi? Morawiecki po spotkaniu UE

Ukraina zaatakowana przez Rosję. Zełenski apeluje o wsparcie międzynarodowe

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski rozmawiał w piątek rano także z prezydentem Andrzejem Dudą. Ukraiński polityk zaznaczył później w mediach społecznościowych, że Ukraina potrzebuje skutecznego wsparcia międzynarodowego.

"Zwróciłem się do Bukareszteńskiej Dziewiątki w sprawie pomocy w obronie, sankcjach i nacisku na agresora. Razem musimy posadzić Rosję do stołu negocjacyjnego. Potrzebujemy koalicji antywojennej" - napisał na Twitterze Zełenski.

Prezydent Andrzej Duda nazwał rosyjski atak na Kijów aktem terroru. Wskazał, że Rosjanie rozpoczęli bombardowanie miasta, a rosyjskie drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. "Jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę" - podkreślił.

**

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: