Haga. Międzynarodowy Trybunał Karny reaguje na sytuację w Ukrainie

W piątek, w sprawie rosyjskiej agresji w Ukrainie głos zabrał Karim Khan - prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze. Prokurator przypomniał "stronom prowadzącym działania wojenne", że jego rolą jest wszczynanie postępowań w sprawie zbrodni wojennych oraz aktów ludobójstwa.

"Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję i prowadzić dochodzenie w sprawie wszelkich aktów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy" - napisał w oświadczeniu prokurator Karim Khan.

Zobacz wideo Mieszane reakcje Rosjan z przygranicznego Rostowa na inwazję Putina na Ukrainę

Wojna w Ukrainie. Atak na Kijów  

Od czwartku trwa inwazja sił rosyjskich w Ukrainie. W piątek rano armia rosyjska rozpoczęła bombardowanie Kijowa. Jak poinformował portal Nexta ok. 56 rosyjskich pojazdów ze sprzętem wojskowym zmierza w kierunku stolicy. Aby uniemożliwić dotarcie do miasta, ukraińscy żołnierze wysadzili kilka mostów. Jednocześnie, obrońcom Kijowa udało się zestrzelić jeden rosyjski samolot

Prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy poinformował, że rosyjskie drony zrzucają bomby na miasto. Część pocisków trafia też w budynki mieszkalne.

Około godziny 8:00, agencja Reuter poinformowała, że  w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. 

"Uwaga! Ogłoszono alarm lotniczy! Natychmiast udaj się do najbliższego schronu" - napisano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Podano także listę miejsc, w których mieszkańcy Kijowa mogą szukać schronienia. Schrony znajdują się między innymi w metrze.

Więcej o: