Około godziny 4 nad ranem Kijowem wstrząsnęło kilka eksplozji. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Gonczarenko poinformował, że Siły Zbrojne zestrzeliły wrogi samolot w pobliżu Kijowa. Z kolei białoruski portal Nexta podał, iż maszyna spadła na dzielnicę mieszkalną. Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w wyniku wybuchu ranne zostały co najmniej 3 osoby, z których jedna jest w stanie ciężkim. Ratownicy nadal pracują na miejscu tragedii i nie wykluczają, że budynek mieszkalny może się zawalić.
Uchodźcy z Ukrainy mogą legalnie przebywać na terytorium Polski. Ukraińcy mogą wjeżdżać do Polski w ramach ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego. Wówczas ich legalny pobyt w Polsce trwa do 90 dni. W różnych przypadkach ten pobyt może zostać przedłużony, a władze naszego kraju podkreślają, iż osoby bez dokumentów również będą przyjmowane na podstawie zgody Komendanta Głównego SG.
We czwartek wieczorem w związku ze stanem wojennym wprowadzonym w Ukrainie szef lwowskiego urzędu celnego Daniił Mieńszykow zapowiedział, że Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli wyjechać z kraju.
- Pilne zawiadomienie! Do wiadomości obywateli! Ze względu na stan wojenny mężczyźni – obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat nie zostaną wypuszczeni z naszego kraju – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na Facebooku. Mieńszykow zaapelował również, aby nie wywołać paniki i nie próbować na własną rękę przekraczać granicy.
W nocy z czwartku na piątek zakończył się unijny szczyt, poświęcony agresji Rosji na Ukrainę. - Szefom państw i rządów udało się zbudować i utrzymać jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii Unii Europejskiej - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Unijne sankcje dotyczą m.in. wyłączenia z możliwości finansowania 70 proc. rynku bankowego i ograniczenia w dostępie do pieniędzy dla bardzo wielu sektorów.
Na razie głowy państw UE nie były jednomyślne w sprawie odcięcia Rosji od systemu bankowości SWIFT, który pozwala na wykonywanie transferów finansowych między bankami na całym świecie. Brak możliwości korzystania z tego systemu byłby poważnym ciosem dla rosyjskiej gospodarki. Szef naszego rządu wyjaśnił, ze temat był poruszany, lecz nie wszyscy byli za wdrożeniem tego pomysłu.
- Bardzo wielu liderów podziela pogląd, że trzeba wyłączyć Rosję z systemu SWIFT(...), ale do uchwalenia sankcji potrzebna jest jednomyślność i dzisiaj jeszcze na ten moment rzeczywiście takiej jednomyślności w stosunku do tego bardzo daleko posuniętego działania związanego z systemem płatniczym nie było - powiedział Morawiecki i dodał, że do takiej jednomyślności "jest blisko". Przeciwnikiem takiego rozwiązania był m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który stwierdził, że "to nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji przeciwko Rosji".
****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.