Atak na Kijów. Ukraińcy wysadzili most w Iwankowie. Zatrzymano kolumnę rosyjskich czołgów

Ukraińska armia wysadziła most w miejscowości Iwanków. Rosyjskie wojska wciąż zbliżają się jednak w kierunku Kijowa.

Jak informuje agencja Ukrinfom, ukraińska armia zatrzymała kolumnę rosyjskich czołgów w pobliżu Iwankowa. Wysadzono tam most. Miejscowość znajduje się w połowie drogi między granicą białoruską a Kijowem.

Russia-Ukraine-TensionsRosyjski samolot zestrzelony nad Kijowem. Kułeba pisze o "przerażającym uderzeniu rakietowym"

Jednocześnie Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy na ukraińską stolicę. W mieście uruchomiono system obrony przeciwlotniczej. Ukraińcy zestrzelili jeden rosyjski samolot.

W rozmowie ze stacją ITV, mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że stolica Ukrainy będzie zaciekle bronić się przed rosyjską agresją, a on sam zamierza walczyć za swój kraj.

- Nie mam innego wyboru, niż chwycić za broń - stwierdził. Kliczko dodał, że Władimir Putin "całkowicie stracił poczucie rzeczywistości" rozpoczynając "krwawą wojnę".

W piątek nad ranem portal Nexta poinformował, że ok. 56 rosyjskich pojazdów ze sprzętem wojskowym zmierza w kierunku Kijowa.

Wojna w Ukrainie. Nocne ataki na Kijów

Jak informuje agencja Interfax, rosyjskie wojsko zaatakowało Kijów przy użyciu rakiet samosterujących lub balistycznych. W odpowiedzi siły ukraińskie uruchomiły w mieście systemy obrony przeciwlotniczej. Udało się im zestrzelić jeden rosyjski samolot. Szczątki maszyny spadły na budynek mieszkalny w dzielnicy Pożniaki. W bloku wybuchł pożar, są ranni, a budynek grozi zawaleniem.

Informacje o atakach lotniczych na Kijów potwierdził także ukraiński minister spraw zagranicznych.

Przerażające rosyjskie uderzenia rakietowe na Kijów. Ostatni raz nasza stolica doświadczyła czegoś takiego w 1941 r., kiedy została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy. Ukraina pokonała tamto zło i pokona i to. Powstrzymać Putina. Odizolować Rosję. Zerwanie wszelkich więzi. Wykopać Rosję z każdego miejsca na świecie

 - napisał w piątek rano na Twitterze minister Dmytro Kułeba. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Zobacz wideo Biden ogłasza sankcje nałożone na Rosję
Więcej o: