Dmitrij Pieskow stawia warunki Ukrainie. "Moskwa jest gotowa do negocjacji"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w czwartek stwierdził, że Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy. Miałyby one dotyczyć neutralnego statusu kraju oraz rezygnacji z systemów uzbrojenia.

W czwartek o godz. 4:00 czasu polskiego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji wojskowej" i wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. 

Zobacz wideo Protest pod ambasadą Rosji w Warszawie

Dmitrij Pieskow: Moskwa gotowa do negocjacji 

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow w czwartek stwierdził, że "Kreml nie widzi przeszkód w zorganizowaniu rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale tylko wtedy, gdy Ukraina będzie gotowa do rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa Moskwy". Słowa rzecznnika cytowała RIA Nowosti. 

Swoją wypowiedzią rzecznika prezydenta po raz kolejny powielał propagandowe stwierdzenia Władimira Putina o tym, jakoby to Ukraina miała stwarzać zagrożenie dla Rosji. Pieskow powiedział też, że Władimir Putin ma już swoją wizję tego, czego Rosja będzie oczekiwać od Ukrainy, aby "problemy zostały rozwiązane".

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Medyka. Sytuacja na polsko-ukraińskim przejściu granicznym po ataku Rosji na UkrainęWojna w Ukrainie. SG: Będziemy przyjmować wnioski o ochronę międzynarodową

- Sformułowaliśmy to dość jasno: to jest status neutralny, to jest rezygnacja z systemów uzbrojenia. Tutaj pojawia się pytanie, czy kierownictwo Ukrainy jest na to gotowe - dodał Pieskow. 

Wojna w Ukrainie 

W czwartek o godz. 4:00 rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji wojskowej" i wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. Z doniesień ukraińskich władz wynika, że od rana w kraju doszło do ponad dwustu zdarzeń - m.in. ostrzałów z powietrza czy starcia żołnierzy. Zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób. 

W Ukrainie wprowadzony został stan wojenny i zmobilizowano rezerwistów. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał, że każdy chętny dostanie broń. W czwartek Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. Wcześniej władze zaapelowały o jak najszybszy wyjazd wszystkich Ukraińców z Rosji.

Protesty przeciw napaści na UkrainęWojna w Ukrainie. List otwarty rosyjskich dziennikarzy. "Wyrażamy sprzeciw"

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: