Ukraina zaatakowana przez Rosję. Kanclerz Niemiec: Putin popełnił ciężki błąd

- Wzywam pana do natychmiastowego zatrzymania ataku wojskowego i powstrzymania rozlewu krwi, jak również do całkowitego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy - tymi słowami zwrócił się w południe do prezydenta Rosji Władimira Putina kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Zaznaczył, że władze rosyjske zapłacą "gorzką cenę" za inwazję na sąsiada.

Rosyjski atak rozpoczął się w środku nocy; ostrzał dotknął wielu ukraińskich miast, między innymi w Kijowa, Odessy czy Charkowa. Ukraina wprowadziła stan wojenny. Media informują, że trwa druga fala nalotów.

Liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę to przeszło 50 osób - poinformował Ołeksij Arestowicz - doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, wśród ofiar jest ponad ponad 40 żołnierzy i około 10 cywilów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- W ścisłym uzgodnieniu z naszymi międzynarodowymi partnerami w NATO i UE jeszcze dzisiaj będziemy nakładać i uchwalać ostre sankcje przeciw Rosji. Dobrze to przygotowaliśmy. Celem naszych sankcji jest uświadomienie rządowi rosyjskiemu, że zapłaci za to gorzką cenę. Okaże się, Putin swoją wojną popełnił ciężki błąd - przekazał w czwartek w południe kanclerz Niemiec Olaf Scholz w specjalnym świadczeniu.

Zobacz wideo Gen. Bieniek komentuje atak Rosji na Ukrainę

Ukraina zaatakowana przez Rosję. Scholz wzywa do powstrzymania rozlewu krwi

Olaf Scholz zwrócił się także m.in. do Polski i innych krajów bałtyckich. - Rozumiemy wasze troski, będziemy stać u waszego boku. Niemcy są do tego zobowiązani w ramach NATO - zaznaczył.

Wojna w Ukrainie, trwa ostrzał z wielu kierunków [Relacja na żywo] Wojna w Ukrainie, trwa ostrzał z wielu kierunków [Relacja na żywo]

Scholz odniósł się także w swoim wystąpieniu bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. - Wzywam pana do natychmiastowego zatrzymania ataku wojskowego i powstrzymania rozlewu krwi, jak również do całkowitego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy - powiedział kanclerz Niemiec.

Tymczasem kwatera główna NATO po nadzwyczajnym posiedzeniu ambasadorów państw Sojuszu przekazała, że NATO wysyła dodatkowe siły na wschodnią flankę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Po raz pierwszy odbyły się konsultacje w ramach artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, o który wnioskowała Polska wraz z krajami naszego regionu.

Więcej o: