Łukaszenka: "nasza armia nie bierze udziału w inwazji na Ukrainę". Z Białorusi jadą kolumny pojazdów

Alaksandr Łukaszenka wypowiedział się na temat ataku Rosji na Ukrainę - stwierdził, że jego wojsko nie bierze udziału w tej inwazji. Tymczasem atak na Ukrainę odbywa się też z Białorusi - na teren Ukrainy wjeżdżają stamtąd kolejne pojazdy wojskowe. Nowe nagrania z ich udziałem zarejestrowano m.in. w okolicach Homla (miasto obwodowe położone w południowo-wschodniej Białorusi).

Ukraińska straż graniczna wydała komunikat, w którym twierdzi, że ich kraj został zaatakowany przez Rosję także ze strony Białorusi. Pokazano też nagrania, na których widać białoruskie pojazdy przekraczające granicę z Ukrainę. Informację tę skomentował wkrótce Alaksandr Łukaszenka.

Zobacz wideo Prezydent Ukrainy na Telegramie o rosyjskim ataku. "Zwyciężymy. Jesteśmy gotowi na wszystko"

Rosja zaatakowała Ukrainę. Białoruś zaprzecza, by brała udział w inwazji

Jak podaje AFP, przywódca Białorusi powiedział, że kraj ten nie bierze udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Nasze siły zbrojne nie biorą udziału w tej operacji - podkreślił Alaksandr Łukaszenka, który jest jednym z najbliższych sojuszników Władimira Putina.

Na Białorusi stacjonują jednak dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy. Z tego powodu Ukraina zamknęła już przejście graniczne w Wilczycy. W dalszym ciągu działają jednak cztery przejścia graniczne z Białorusią w miejscowościach: Mokrany, Komaryn, Nowaja Huta i Wiesiałouka.

Telewizja Biełsat przekazała tymczasem, że kolejne kolumny rosyjskich pojazdów wojskowych jadą w stronę Ukrainy z terenów Białorusi. "Nagranie z Homla przesłali nam nasi czytelnicy" - wskazano.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Władimir Putin rozmawiał już ze swoimi "sojusznikami". Zadzwonił do prezydenta Turcji

Białoruska agencja BiełTA dodała, że Władimir Putin rozmawiał już z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Miał on poinformować polityków o działaniach Rosji względem Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Do rozmowy doszło ok. godziny 4 rano czasu polskiego - czyli w momencie ataku na Ukrainę.

Działania Rosji nie ograniczają się jednak tylko do tych dwóch prorosyjskich republik. MSW Ukrainy potwierdziło już ataki rosyjskiego wojska na Odessę, Kijów, Łuck czy okolice Lwowa. Putin uzasadniał swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których "niepodległość" Rosja uznała w poniedziałek.

Więcej o: