Atak Rosji na Ukrainę. Zełenski do obywateli: Działamy. Nie panikujcie. Jesteśmy silni

Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę. W wielu miastach słychać wybuchy. Trwają ataki rakietowe na obiekty wojskowe. - Jesteśmy gotowi na wszystko, pokonamy każdego. Bo jesteśmy Ukrainą - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do obywateli.

- Drodzy obywatele Ukrainy! Dziś prezydent Putin ogłosił rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Rosja przeprowadziła uderzenia na naszą infrastrukturę wojskową - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagranym komunikacie do narodu.

Polityk poinformował również o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie kraju. Dodał, że rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i poprosił obywateli o pozostanie w domach.

- Działamy. Nie panikujcie. Jesteśmy silni, jesteśmy gotowi na wszystko, pokonamy każdego. Jesteśmy Ukrainą - podkreślił Zełenski.

Zobacz wideo Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o rosyjskim ataku

MSW Ukrainy również zaleciło obywatelom pozostanie w domach, o ile nie usłyszą syren alarmowych (sygnał udania się do schronu) i mieć w gotowości plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami.

O tym, że w Kijowie zawyły syreny alarmowe, doniósł ok. godz. 6 rano koresdpondent Polskiego Radia Paweł Buszko. W obawie przed atakiem z powietrza, mieszkańcy ukraińskiej stolicy przenoszą się z mieszkań do schronów.

Atak Rosji na Ukrainę

Rakietowe ostrzały obiektów wojskowych rozpoczęły się ok. godz. 5 rano. Według MSW Rosjanie atakują obiekty wojskowe w Kijowie, Charkowie i Dnieprze. W ukraińskiej stolicy co jakiś czas słychać odgłosy eksplozji. Są informacje o rosyjskim desancie z Morza Azowskiego w Mariupolu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje do świata o zdecydowaną reakcję. Jak napisał w mediach społecznościowych, Putin rozpoczął pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, ale Ukraina będzie się bronić i zwycięży.

W Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie Ukrainy. Większość członków Rady ostro krytykowała działania Moskwy. Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o okłamywanie społeczności międzynarodowej. Otwierając nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres apelował do Władimira Putina, by zatrzymał swoje wojska i dał szansę pokojowi.

Wojna w Ukrainie, trwa ostrzał z wielu kierunków [Relacja na żywo] Wojna w Ukrainie, trwa ostrzał z wielu kierunków [Relacja na żywo]

Stany Zjednoczone przedstawią Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję potępiającą Rosję za atak na Ukrainę. Jak ustaliła agencja AFP, głosowanie w tej sprawie prawdopodobnie odbędzie się w piątek.

"Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia" - dodał prezydent.

Więcej o: