Ukraina z powszechnym dostępem do broni palnej. Parlament przyjął ustawę

Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy, która zezwala cywilom na dostęp do broni palnej. Nowe prawo ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę.

Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów Rady Najwyższej. Ustawa definiuje pojęcie własności cywilnej broni palnej, warunków i trybu uzyskiwania przez Ukraińców i osoby prawne dokumentów dotyczących własności tej broni oraz klasyfikowania jej.

PilneUkraina wprowadza stan nadzwyczajny na terenie całego kraju

Broń palna również dla ludności cywilnej. Ukraina zmienia prawo

Dokument przewiduje również opracowanie procedury wydawania opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań uniemożliwiających otrzymanie dokumentu na broń cywilną. W tej sprawie powstanie specjalny system informatyczny.

Autorzy projektu ustawy proponują również opracowanie procedury tworzenia i prowadzenia Jednolitego Państwowego Rejestru broni palnej cywilnej. Będą określone też ogólne zasady obrotu cywilnego bronią palną i amunicją.

Regulacja dotyczy też zakresu użycia broni palnej do samoobrony lub czasowego wwozu i wywozu broni palnej i amunicji na oraz z terytorium Ukrainy.

Rosyjski czołg ładowany na perony kolejowe po zakończeniu ćwiczeń wojskowych"The Guardian": Rosyjskie wojska muszą zostać użyte lub wycofane w ciągu kilku dni

Ukraina. Trwa mobilizacja rezerwistów

Rada Najwyższa Ukrainy zarekomendowała w środę wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na terenie całego kraju. To odpowiedź na inwazję sił zbrojnych Rosji przeprowadzoną na zlecenie Władimira Putina.

- Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) rekomenduje parlamentowi wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w całym kraju - poinformował w środę jej sekretarz Ołeksij Daniłow. Stan nadzwyczajny nie będzie obowiązywał na terenach obwodów donieckiego i ługańskiego oraz na Krymie, do których prawo roszczą sobie wspierani przez Rosję separatyści.

Na Ukrainie ogłoszono również mobilizację 36 tysięcy rezerwistów. Mobilizacja dotyczy obywateli zaliczonych do rezerwy operacyjnej. Podlegają jej byli żołnierze kontraktowi i weterani wojny w Donbasie. Ołeksij Daniłow podkreślił, że są to dobrze przeszkoleni rezerwiści, którzy mają za sobą służbę w armii.

Zobacz wideo Wśród wzmożonego ostrzału w pobliżu Gorłówki we wschodniej Ukrainie narasta niepokój
Więcej o: