Donald Tusk o agresji Rosji na Ukrainę: To nie jest kwestia interpretacji. Zaczęła się wojna

- Zaczęła się wojna, wjechały czołgi, jedno państwo zaatakowało drugie. Putin, wprost kwestionuje sens istnienia Ukrainy - powiedział Donald Tusk, odnosząc się do rosyjskiej inwazji. - Będę proponował, aby na nowo ruszyła rozmowa o przynależności Ukrainy do świata zachodniego - dodał.

- Po pierwsze musiałbym prosić o nieużywanie terminu 'kryzys rosyjsko-ukraiński'. To się przyjęło i właściwie cały świat lubi używać tego jednak fałszywego określenia. To jest agresja Rosji na Ukrainę - powiedział w środę Donald Tusk w TVN24.

Śmigłowce AH-64 ApacheUSA przerzucą do Polski 12 śmigłowców bojowych AH-64 Apache

Inwazja Rosji na Ukrainę. "Putin nie jest zainteresowany normalizacją sytuacji"

Były premier Polski przypomniał, że Władimir Putin wiele razy wypowiadał się pogardliwie o Ukrainie. - Niezależnie od tego, kto rządził w Ukrainie, czy jego sojusznicy, czy jego oponenci, to jego stosunek do Ukrainy był niezwykle lekceważący. Państwowość ukraińska budziła w nim wyłącznie szyderstwa. Nigdy nie ukrywał, że uznawał rozpad ZSRR i utratę Ukrainy za katastrofę - podkreślił Tusk.

- Nie jest naszym zadaniem straszyć, ale to nie jest kwestia interpretacji. Zaczęła się wojna, wjechały czołgi, jedno państwo zaatakowało drugie. Lider czy dyktator tego państwa, czyli Putin, wprost kwestionuje sens istnienia Ukrainy, państwowość Ukrainy - powiedział Tusk. Wyraził przekonanie, że Putin nie jest zainteresowany normalizacją sytuacji i jesteśmy na początku "galopującej wojny".

Więcej o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Rosjanie, mówię o zwykłych Rosjanach, też nie chcą wojny. Ten obraz wracających trumien z Donbasu był niezwykle dla nich uderzający i przykry, ale obawiam się, że Putin może tu liczyć co najmniej na milczącą akceptację swoich działań - ocenił.

- Będę proponował, żebyśmy wrócili do rozmowy na temat aspiracji europejskich Ukrainy. Chciałbym, żeby na nowo ruszyła bardzo poważna rozmowa w Europie, ale także w NATO o przynależności Ukrainy do [...] świata zachodniego ze wszystkimi tego konsekwencjami - podsumował Donald Tusk.

Wołodymyr ZełenskiPrezydent Ukrainy mobilizuje część rezerwistów: Przed nami ciężka praca

Władimir Putin otrzymał zgodę na użycie wojsk poza granicami Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał rozmieszczenie rosyjskich "sił pokojowych" w Donbasie, podpisując w poniedziałek dokumenty o uznaniu niepodległości separatystycznych "republik" Donieckiej i Ługańskiej.

Obie izby parlamentu Rosji ratyfikowały we wtorek dekret w sprawie uznania "republik". Natomiast Rada Federacji udzieliła zgody Putinowi na użycie armii poza granicami Rosji.

Zobacz wideo Jakie działania mogłyby powstrzymać inwazję na Ukrainę?
Więcej o: