Władimir Putin dostał zgodę na wykorzystanie wojska poza granicami Rosji. "To jest początek inwazji"

Rada Federacji udzieliła zgody Władimirowi Putinowi na użycie armii poza granicami Rosji. Wniosek w tej sprawie przedstawił senatorom wiceminister obrony Nikołaj Pankow. - Władze Ukrainy weszły na drogę przemocy - oświadczył wiceszef rosyjskiego resortu.

Obie izby parlamentu Rosji ratyfikowały wcześniej dekret o niepodległości i suwerenności separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Duma i Rada Federacji potwierdziły także ważność umów zawartych z separatystami o przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Więcej informacji o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybuchy w okolicy Doniecka (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina-Rosja. Sześć wybuchów w centrum Doniecka

USA podejmie decyzje wobec Rosji w sprawie Ukrainy. "Odpowiedź będzie błyskawiczna i dotkliwa"

- Prezydent Biden stawiał sprawę jasno, że jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę to wraz z Niemcami dopilnujemy by Nord Stream 2 nie ruszył do przodu - oświadczyła Jen Psaki dodając, że decyzja Berlina o zawieszeniu certyfikacji gazociągu została podjęta w konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi.

- Będziemy dziś ogłaszać własne decyzje - dodała rzeczniczka Białego Domu. Tymczasem Biały Dom zaostrza ocenę decyzji Kremla o uznaniu separatystycznych regionów Ukrainy i skierowaniu tam rosyjskich oddziałów. Z kolei zastępca doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnattan Finer określił działania Rosji mianem inwazji.

- To jest początek inwazji, najnowszej rosyjskiej inwazji i to jest początek naszej odpowiedzi, która będzie błyskawiczna i dotkliwa - powiedział Finer. Jak informują nieoficjalnie przedstawiciele Białego Domu, ogłoszenie amerykańskich sankcji nastąpi w najbliższych godzinach.

Siergiej ŁawrowSiergiej Ławrow w szokujących słowach o suwerenności Ukrainy. "Bezczelność"

NATO ostrzega Rosję przed inwazją. "Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby chronić się przed agresją"

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenbeg przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że sojusz będzie nadal wspierał Ukrainę - finansowo, gospodarczo i zbrojnie. - Ostrzegamy, że Rosja poniesie bardzo wysoki koszt za wszelkie dodatkowe działania przeciwko Ukrainie - mówił.

- Mamy ponad 100 myśliwców w wysokiej gotowości i 120 okrętów. Zrobimy wszystko, co nadal będzie konieczne, aby chronić NATO przed agresją - podkreślił Stoltenberg i wezwał, aby Rosja wycofała się ze swoich planów inwazji na Ukrainę.

Zobacz wideo Linie lotnicze wstrzymują loty nad Ukrainą. Co dalej?
Więcej o: