Wirus Lassa pojawił się w Europie. Sprawdź, jakie są objawy gorączki krwotocznej [LISTA]

W Wielkiej Brytanii potwierdzono trzy przypadki zakażenia wirusem Lassa, jedna z zakażonych osób zmarła. Gorączka krwotoczna Lassa jest silnie zakaźną chorobą. Sprawdź, jakie są jej objawy.

Gorączkę krwotoczną Lassa jest wywoływana przez wirus należący do rodziny Arenaviridae, którego głównym nosicielem są gryzonie. Choroba występuje zwykle endemicznie, ale ma potencjał wywołania epidemii, a nawet pandemii.

Zobacz wideo Miliony wirusów krążą nad naszymi głowami

Wielka Brytania. Potwierdzono trzy przypadki wirusa Lassa. Jedna osoba zmarła 

Trzy przypadki zakażenia groźnym wirusem Lassa potwierdzono w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że każda z tych osób w ostatnim czasie wróciła z Afryki Zachodniej. Niestety jeden z zakażonych pacjentów zmarł - poinformował "The Independent" i podkreślił, że jest to pierwszy zgon w Wielkiej Brytanii spowodowany gorączką krwotoczną. Jak podaje brytyjski dziennik, w ciągu ostatnich 40 lat na Wyspach odnotowano zaledwie dziesięć przypadków zakażenia wirusem Lassa. Ostatnie dwa przypadki gorączki krwotocznej w Wielkiej Brytanii wykryto w 2009 roku.  

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Wirus Lassa. Jak dochodzi do zakażenia gorączką krwotoczną? Jakie są objawy i leczenie

Do zakażenia zachodzi najczęściej przez kontakt człowieka z wydzielinami szczurów zarażonych wirusem lub z osobą chorą. Do organizmu wirus może dotrzeć drogą oddechowa lub pokarmową. "Choroba może się szerzyć również drogą płciową oraz poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub śluzówek z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonego zwierzęcia lub człowieka" - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w opublikowanym komunikacie. Miejscem występowania wirusa Lassa jest zachodnia Afryka, jednak ze względu na jego zakaźność stanowi zagrożenie dla wszystkich regionów świata. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Jak podaje GIS, w 80 proc. przypadków zakażenie wirusem Lassa przebiega bezobjawowo, a w pozostałych przypadkach, po okresie inkubacji trwającym od siedmiu do 15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów.

Lista objawów: 

 • pogorszenia stanu ogólnego,
 • gorączka,
 • bóle głowy,
 • bóle gardła,
 • bóle mięśni,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • na migdałkach pojawiają się biało-żółte nalot, pęcherzyki oraz owrzodzenie,
 • zdarza się, że pojawiają się także objawy krwotoczne.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Wiceprezes Moderny: Do końca sierpnia musimy być gotowi na nowy wariant

W walce z wirusem skuteczne jest szybkie podanie leków antywirusowych, a głównym środkiem zapobiegawczym zachowanie podstawowych zasad higieny. "Około 15 proc. osób chorych hospitalizowanych umiera, pomimo zastosowanej terapii" - podkreśla GIS. 

Więcej o: