Ukraina. Niepokoje rosną, kolejne doniesienia o ostrzałach. Zginął cywil, w Doniecku zawyły syreny

Prorosyjskie siły ostrzelały Nowołuhańsk w Donbasie z wykorzystaniem artylerii. Zginął jeden cywil - przekazały ukraińskie władze wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego. Z relacji zagranicznych mediów wynika też, że w Doniecku słychać eksplozje. W mieście uruchomiono syreny, które ostrzegają mieszkańców przed atakami.

Wspierani i kierowani przez Rosję tzw. separatyści dokonują w poniedziałek ataków na Ukrainę - relacjonują służby tego kraju. W ciągu jednego dnia dokonano 54 ostrzałów - w większości z wykorzystaniem artylerii. Czterech ukraińskich żołnierzy zostało rannych. 

Tymczasem w poniedziałek czasu polskiego Władimir Putin poinformował, że uzna "niepodległość" separatystycznych republik oderwanych od Ukrainy przez Rosję w 2014 roku. Wygłosił też orędzie do narodu. - Ukraina jest integralną częścią naszej własnej historii. Współczesna Ukraina została stworzona przez sowiecką Rosję - mówił, dodając, że "Ukraina została sztucznie utworzona przez Rosjan".

Czytaj więcej: Kreml: Putin zdecydował, uzna niepodległość separatystycznych "republik". "Scholz i Macron już wiedzą"

Więcej o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej patrolują ukraińsko-białoruską granicę państwowąSullivan: Rosja ma w planach brutalną inwazję. Chce zmiażdżyć, zniszczyć

Ostrzał artyleryjski, eksplozje. Prorosyjscy rebelianci atakują Ukrainę

Podczas ostrzału Nowołuhańska w Donbasie zginął jeden cywil. Informację w tej sprawie przekazały ukraińskie władze wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego. Ataki uszkodziły również infrastrukturę cywilną, w tym sieć gazociągową.

Prorosyjscy bojownicy ostrzelali także elektrociepłownię w mieście Szczastie w obwodzie ługańskim. W efekcie zakład wstrzymał prace, uszkodzone zostały między innymi linie wysokiego napięcia. Pod ostrzałem znalazła się też sama miejscowość Szczastia, a także Wrubiwka. Ich mieszkańcy nie mają prądu, gazu i wody. Wielu z nich musi chronić się w piwnicach. Ponadto, na skutek ostrzałów, w okolicach Szczastia doszło do wybuchu na stacji benzynowej.

Natomiast w Doniecku słychać eksplozje. Miasto włączyło syreny, aby ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych.

Wołodymyr ZełenskiPilny apel Zełenskiego. W grze art. memorandum budapesztańskiego

Jak informuje ukraińska armia, prorosyjscy bojówkarze już od kilku dni ostrzeliwują tereny kontrolowane przez ukraińskie siły rządowe. Pociski spadają też często na infrastrukturę cywilną. Ukraina informuje też o prowokacjach dokonywanych przez prorosyjskich rebeliantów.

Zobacz wideo Jakie działania mogłyby powstrzymać inwazję na Ukrainę?
Więcej o: