Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]

Karnawał w Wenecji powrócił po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Do miasta przybyło już 69 tys. turystów. Zabawa na ulicach Wenecji potrwa do 1 marca.

12 lutego o 17:00 rozpoczął się karnawał w Wenecji. Imprezę otworzyły spektakle dla dzieci. Tegoroczny karnawał odbywa się pod hasłem "Pamiętaj przyszłość", inspirowanym słowami Salvadora Dalego: "Ze wszystkiego najlepiej pamiętam przyszłość".  

Zobacz wideo Karnawałowe przekąski - na imprezę i nie tylko

Włochy. Karnawał w Wenecji powrócił po roku nieobecności

W sobotę do Wenecji na karnawał przybyło około 69 tys. turystów - głównie z zagranicy. Ze względu na ograniczenia sanitarne zrezygnowano z tradycyjnych imprez masowych, takich jak "Lot Anioła" - czyli zjazdu na linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka do Pałacu Dożów zwyciężczyni konkursu piękności. Natomiast odbędzie się Bal Dożów i spektakl na świeżym powietrzu "Mgławica Solaris" z użyciem najnowszych technologii wizualnych.

W ramach programu "Wenecja - czas cudów" będzie można obejrzeć kilkadziesiąt małych przedstawień teatrów ulicznych, akrobatów i klaunów. W czasie karnawału wszystkie muzea i galerie będą czynne co najmniej do godziny 22:00. Impreza, na którą złożą się koncerty, przedstawienia teatralne i szereg wystaw, zakończy się 1 marca.

Kiedy kończy się karnawał?

Karnawał rozpoczął się 6 stycznia w święto Trzech Króli i potrwa do 2 marca - Środy Popielcowej.  Oznacza to, że katolicy mogą brać udział w zabawach, tańcach oraz imprezach przez 55 dni. Jednak najwięcej balów karnawałowych odbywa się pod koniec karnawału, czyli podczas tak zwanych ostatków. Ostatki zaczynają się w tłusty czwartek, który w tym roku wypada 24 lutego, a kończą dzień przed Środą Popielcową, czyli 1 marca. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Kalendarz karnawałowy:  

  • początek karnawału - Trzech Króli - 6 stycznia,
  • początek ostatek - tłusty czwartek - 24 lutego,
  • ostatni dzień karnawału - 1 marca,
  • początek wielkiego postu - Środa Popielcowa - 2 marca. 
Więcej o: