12 lutego o 17:00 rozpoczął się karnawał w Wenecji. Imprezę otworzyły spektakle dla dzieci. Tegoroczny karnawał odbywa się pod hasłem "Pamiętaj przyszłość", inspirowanym słowami Salvadora Dalego: "Ze wszystkiego najlepiej pamiętam przyszłość".
W sobotę do Wenecji na karnawał przybyło około 69 tys. turystów - głównie z zagranicy. Ze względu na ograniczenia sanitarne zrezygnowano z tradycyjnych imprez masowych, takich jak "Lot Anioła" - czyli zjazdu na linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka do Pałacu Dożów zwyciężczyni konkursu piękności. Natomiast odbędzie się Bal Dożów i spektakl na świeżym powietrzu "Mgławica Solaris" z użyciem najnowszych technologii wizualnych.
W ramach programu "Wenecja - czas cudów" będzie można obejrzeć kilkadziesiąt małych przedstawień teatrów ulicznych, akrobatów i klaunów. W czasie karnawału wszystkie muzea i galerie będą czynne co najmniej do godziny 22:00. Impreza, na którą złożą się koncerty, przedstawienia teatralne i szereg wystaw, zakończy się 1 marca.
Karnawał rozpoczął się 6 stycznia w święto Trzech Króli i potrwa do 2 marca - Środy Popielcowej. Oznacza to, że katolicy mogą brać udział w zabawach, tańcach oraz imprezach przez 55 dni. Jednak najwięcej balów karnawałowych odbywa się pod koniec karnawału, czyli podczas tak zwanych ostatków. Ostatki zaczynają się w tłusty czwartek, który w tym roku wypada 24 lutego, a kończą dzień przed Środą Popielcową, czyli 1 marca.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Kalendarz karnawałowy: